LipjaniPress

Pas Vetëvendosjes, edhe Lista Srpska bëhet parti

Lajme

Pas Lëvizjes Vetëvendosje e cila u bë sot parti politike, edhe Lista Srpska sot me vendim të zyrës për regjistrim pranë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) zyrtarisht bëhet parti politike.
Lajmin e ka konfirmuar për median serbe “Tanjug” kryetari i saj, Slavko Simiq.

Slavko Simiq ka thënë për median në Serbi se me këtë vendim “i është dhënë fundi paqartësisë së brendshme në Listën Srpska dhe se përpjekjet për ta instumentalizuar atë për ushtrimin e interesave politike shqiptare dhe jo serbe”, transmeton Gazeta Express.

Dimë që Lista Srpska kishte ngrirë punën e saj në institucionet e Kosovës në fillim të muajit tetor të vitit të kaluar, për shkak të miratimit të Ligjit për Trepçën dhe Ligjit për investimet strategjike.

Ministrat serbë të kësaj partie në Qeverinë e Isa Mustafës, Lubomir Mariq (Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal), Dalibor Jevtiq (Ministria për Kthim dhe Komunitete), Branimir Stojanoviq (zëvendëskryeministër i Kosovës), në atë kohë, kishin paralajmëruar se mund të dalin nga Qeveria për shkak të miratimit të Ligjit për “Trepçën”.

Kjo Listë u kthye në Kuvend në mars të këtij viti, pas bojkotit gati 6 muajsh.

Kujtojmë se, tani partia politike më e re e regjistruar edhe në KQZ, kanë qenë dhe vazhdojnë të jenë kundër formimit të Ushtrisë së Kosovës.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Arrestohet Shpend Ahmeti në Milano

lipjanipress

Mashtrimi me subvencione, i bashkakuzuari në rastin e ish-deputetit thotë se përvetësoi mbi një mijë euro

lipjanipress

Donacion të rëndësishëm nga Gjermania Policis së Kosovës

lipjanipress

Familja Curri fal shoferin që ia mbyti vajzën Bleranda

lipjanipress

Ditëve të fundit është shtuar dukshëm numri i të prekurve me sëmundjen e fruthit në Kosovë. Nga kjo sëmundje deri më tani kanë vdekur 2 persona, një fëmijë 15 muajsh dhe një 37 vjeçar.

lipjanipress

Deputeti i NISMA-s kërkon kokën e Presidentit për gylenistët e kidnapuar

lipjanipress

Atentatorët deshën të iknin drejt Zvicrës pasi plagosën Vllasin

lipjanipress

Prej prillit Policia e Kosovës me uniformën e Kosovës, nis misionin në vendet e BE-së

lipjanipress

Veseli: Luta mund të hidhërohet, por LDK nuk është as e dyta në Gjilan

lipjanipress

Deputetët Albin Kurti dhe Donika Kadaj- Bujupi mbesin në paraburgim

lipjanipress

Anija e inteligjencës ruse fundoset në Detin e Zi (Video)

lipjanipress

Veseli e Mustafa përplasen për afatin se kur votohet Demarkacioni

lipjanipress
Skip to toolbar