LipjaniPress

PDK-Lipjan Ismet Hajrullahu, nominohet kandidat për kryetar të komunës së Lipjanit nga Partia Demokratike e Kosovës!

Lajme Lipjani

Biografi e shkurtër e Prof.Ismet Hajrullahut
U lind më 13.03.1964 në fshatin Banullë të Lipjanit. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, të mesmen në Lipjan dhe në Ferizaj. Studimet e larta universitare i përfundoi në Universitetin e Tiranës, Fakulteti Histori – Filologji, ndërsa ato pasuniversitare në Universitetin Mbretëror “Iliria” të Prishtinës, drejtimi Marrëdhëniet Ndërkombëtare dhe Diplomaci.
Si nxënës i shkollës së mesme, për shkak të angazhimit në Lëvizjen Kombëtare, si shumë të rinj, arrestohet, dënohet me burg dhe i ndalohet e drejta e regjistrimit në universitet. Pas vuajtjes së dënimit dhe qëndrimit për një periudhë në ilegalitet, në vitin 1986 u arratis në Shqipëri, ku arriti t’i mbarojë studimet. Ka ushtruar detyra të ndryshme në fushën e arsimit dhe të gazetarisë, si dhe në institucione të tjera.
Në institucionet e Kosovës, pas Luftës, ka pasur poste të ndryshme udhëheqëse.Ka qene kryeredaktor i revistes Ura Nga viti 2007 është këshilltar i kryetarit të Kuvendit të Republikës së Kosovës, ndërsa nga viti 2011 punon edhe si profesor në Universitetin Mbretëror “Iliria” në Prishtinë. Ka botuar librin publicistik “Koha e Ribërjes”. Jeton në fshatin Akllap të komunës së Lipjanit./LipjaniPress.com//

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Ja çka thonë të moshuarit për mungesën e WC-ve publike në Prishtinë (VIDEO)

lipjanipress

Kryetari i FR-AKR-së në Lipjan Bekim Olluri ka takuar të rinjtë e Gllogovcit të Lipjanit

lipjanipress

Veton Surroi tallet me vendimin e Qeverisë për t’ia dhënë paratë e sigurimeve veteranëve

lipjanipress

Opozita kritikon komunën e Lipjanit për tejkalim të numrit të të punësuarve

lipjanipress

8 janari u lind shkrimtari Anton Pashku

lipjanipress

Vajza filloi të bërtiste, kur nëna e saj i pa dorën u shokua (Video)

lipjanipress

Këto janë pagat e reja në sektorin publik të shëndetësisë në Kosovë

Rexhep Isufi

Njoftohen të gjithë qytetarët e Komunës së Lipjanit

lipjanipress

Gazeta maqedonase “e gjen” origjinën e shqiptarëve: Janë nga Afrika!

lipjanipress

BUJA AKUZON PROKURORINË SE PO E PENGON TË KANDIDOJË PËR LIPJANIN

lipjanipress

Përfaqësuesit e Ashkalinjëve Rreshtohen me Opozitën

lipjanipress

Në qytetin e Lipjanit është ngritur Shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari (VIDEO+FOTO)

lipjanipress
Skip to toolbar