LipjaniPress

Pezullohen hetimet për Astrit Deharin

Lajme

Në Austri kanë përfunduar xhirimet e Qendrës së Paraburgimit në Prizren, ku vdiq Astrit Dehari

KohaVisioni ka mësuar nga burime brenda Prokurorisë se xhirimet janë dërguar muajin e kaluar në Austri që t’u bëhet ekspertizë.

“Pamjet e xhiruara të kamerave të sigurisë janë dërguar për analizë. Për të parë nëse ka pasur ndonjë ndërhyrje ose jo në to”, ka thënë ky burim.

Prokurori në Prizren, Metush Biraj, që është duke e hetuar rastin, shkurt i ka thënë televizionit se ai është në pritje të disa raporteve të reja.

“Pa i marrë ato raporte dhe rezultatet që janë të nevojshme, unë nuk mund të vazhdoj asnjë veprim hetimor”, ka thënë Biraj përmes telefonit.

Aktivisti i “Vetëvendosjes”, Astrit Dehari, ka vdekur këtu në Qendrën e Paraburgimit në Prizren vitin e kaluar. Familja e tij ka kërkuar hetim nga një Institut në Zvicër.

Avokati i familjes Dehari thotë se Prokuroria në Prizren do të duhej të merrte parasysh përfundimin e këtij hetimi, meqenëse dy raportet paraprake janë kundërthënëse.

Megjithatë, Ministria e Drejtësisë dhe Qeveria e Kosovës ende nuk kanë vendosur për kërkesën e familjes që t’ia paguajnë shpenzimet, bazuar në Rezolutën e Kuvendit të Kosovës.

Edhe pas 4 ditësh, Zyra e Kryeministrit nuk ka kthyer përgjigje në pyetjet e KTV-së për kërkesën që familja e ka dorëzuar një muaj më parë.

Pika e fundit e Rezolutës së Kuvendit megjithatë mund të jetë problem, meqenëse aty thuhet se ekspertizat shtesë mund të bëhen në çdo vend të Bashkimit Evropian dhe të SHBA-së. Zvicra nuk është anëtare e BE-së.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Mbahet mbledhja konsultative e bordit të drejtorëve

lipjanipress

Nga sot ndërpres aktivitetin tim politikë në PDK.

lipjanipress

Gjilan: Policia arreston tre persona të dyshuar për fajde

lipjanipress

Njeriu që plagosi Vllasin përmend edhe Isa Mustafën

lipjanipress

E pazakontë në Vlorë/ Seks në makinë, vdes gjatë aktit 58-vjeçari

lipjanipress

Murat Jashari vllau i “Ismet Jasharit” ishte zotuar se do të vriste ‘tradhtarët’ (Foto)

lipjanipress

A bash te Daut Haradinaj paska mbetur puna a?!

lipjanipress

Kryeakademiku serb: Demografia në Serbi është problem i të gjitha problemeve

lipjanipress

Sulmuesi i Vehbi Kajtazit Del Para Gjykatës

lipjanipress

Gjatë fundjavës në Shkup 23 aksidente, një i lënduar rëndë disa veta më lehtë

lipjanipress

Reagon Policia e Kosovës: Prania jonë në mjediset serbe rutinore

lipjanipress

Kryetari Ahmeti ka pritur në vizitë Kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj

lipjanipress
Skip to toolbar