LipjaniPress

Poezi nga Nehat Dodaj

Rozë

Te pakenaqur me gjendjen, katastrofale, gati ne te gjitha fushat e jetes, qe e ka kapluar Kosoven, por edhe me zhvillimet politike,  nuk jane vetem ata qe kete randim, mbi supe e bartin ne perditshmerine e tyre, e cila i ka cfilitur deri ne palce. Kjo ka prekur edhe shume bashkatdhetare, te cilet, dhe perkunder jetes se mire qe mund ta kene ne kurbet, assesi nuk mund te pajtohen me mjerimin qe ka kapluar atdheun e tyre. Ka edhe prej ayre qe nuk bezajne. Sikurse qe ka, prej tyre qe veq sa nuk cirren me ze te arte, per pakenaqesite dhe dhimbjen qe ndjejne per atdheun e tyre. Njeri nder ta eshte edhe lipjanasi Nehat Dodaj,i cili nepermjet disa vargjeve,ka deshmuar, se sa eshte i pakenaqur me gjendjen qe mbreteron ne atdheun e vet.

Populli im që sovran je në atdhe
E shenjtë qoftë vota e jote
Ardhtë fuqia e jote
U bëftë dëshira jote
e dalur nga vota jote
Si në malet, fushat, lumenjtë e liqenjtë e tu
Ashtu edhe në fshatrat e qytetet tua
Zërin tënd që ngrite ndër shekuj
ngrite edhe sot
Dhe mos fal ata që në emrin tënd
pasuri dhe pallate ndërtuan
Mos ke mëshirë ndaj të ligëve
Sikur se ata mëshirë për ty nuk kanë
Sepse ti je sovrani dhe toka është e jotja
E jotja është vota dhe fuqia e saj
Në emër të kombit dhe gjakut të derdhur
Dhe në emrin e Lirisë
Tani e përherë deri në jetën e jetëve
Kudo që buka quhet bukë
e uji ujë
Dhe besa- besë është!!!

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Nishanet në fytyrë dhe çfarë duan të thonë ato. Një pozicion një cilësi!

lipjanipress

Ky është urimi ‘qesharak’ që bën Lumi B për Beyoncen shtatzënë (Foto)

lipjanipress

Gjërat që ndryshojnë pasi filloni një lidhje

lipjanipress

Shuki nervozohet keq në emision, shikoni çfarë bën (Video)

lipjanipress

Publikohet foto nudo e Nora Istrefit (Foto)

lipjanipress

Snoop Dogg nga Kosova” Prezanton VideoKlipin: “Zoja”

lipjanipress

Ditën e Pranverës ua zbukuron më shumë kjo modele (Foto)

lipjanipress

Modelja Ruse 22-vjeçare Vita Sidorkina nuk lë vend për imagjinatë (Foto)

lipjanipress

Desa Lya: vjen shumë shpejt me projektin e saj te radhes e cila ështē nen menagjimin e Valdrin Ahmeti dhe Ervin Gonxhi e cila edhe është pjes e labelit dhe studios Eran Pro Studio.

lipjanipress

Kishte vënë bast për të kryer marrëdhënie me gjithë ndjekësit, ja ku arriti (Foto +16)

lipjanipress

Harrojini të gjitha, kjo bombë po çmend rrjetin (Foto)

lipjanipress

MIRSAD TAHIRI VIP ASHKANLIA NË KOSOVË (FOTO)

lipjanipress
Skip to toolbar