LipjaniPress

Problemet e mërgimtarëve gjatë aplikimit për të votuar në Kosovë

Lajme

Mentor Loshi e Jeta Rudi janë vetëm dy nga shumë mërgimtarët që kanë pasur problem të aplikojnë për votim jashtë Kosovës në KQZ.
Një problem të ngjashëm e ka pasur edhe Fortesa Bytyqi, raporton KTV.

Ajo në rrjetin social Facbook ka kërkuar nga zyrtarët e KQZ’së që t’i mundësohet aplikimi.

Gjatë këtyre ditëve të fundit shumë votuesve nga mërgata u është pamundësuar dërgimi i aplikacioneve për t’u regjistruar, duke iu kthyer mbrapshtë e-mailat.

Megjithatë, në njoftimin e fundit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve thuhet se tani emailat janë funksionalë, derisa kanë ftuar mërgatën që deri në mesnatën e 22 majit, të mobilizohen dhe të dërgojnë aplikacionet, përkundër dekurajimit që po u bëhet me pengesa të tilla.

E, pikërisht interesimi i madh i tyre për të votuar përmes postës në zgjedhjet e parakohshme të 11 qershorit ka shtyrë Lëvizjen Vetëvendosje të kërkojë vazhdimin e afatit deri më 25 maj.

Në kërkesën e kësaj partie drejtuar KQZ’së thuhet se periudha e regjistrimit prej 15 deri 22 maj është tejet e shkurtër për t’u njoftuar, përgatitur dhe dërguar dokumentacionin e nevojshëm.

Kohavisioni nuk ka arritur të marrë një përgjigje nga kryetarja e KQZ’së, Valdete Daka dhe as nga zyrtari për media nëse afati për regjistrim do të shtyhet, pas problemeve të paraqitura së fundi.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Filloj ndërtimi i sallës së sporteve në Rufc të Ri

lipjanipress

Hoxhaj viziton Malajzinë, bashkëpunimi ekonomik me interes reciprok

lipjanipress

Drejtori i Klinikës: Vllasi jashtë rrezikut, aktualisht s’ka nevojë për ndërhyrje kirurgjike

lipjanipress

Shuhet Agim Binaku, zëri i gazetarisë sportive

lipjanipress

Këto janë vendet që nesër do të mbesin pa rrymë

lipjanipress

Psikologu, këto janë simptomat e të prekurve nga “Balena Blu”

lipjanipress

Kështu reagoi Veseli kur Isa Mustafa e la sallën e Kuvendit (Foto)

lipjanipress

Kanë filluar punimet në ndërtimin dhe asfaltimin e rrugës “Luftëtarët e Lirisë në fshatin Babush i Muhaxherëve

lipjanipress

Demantohet keq Isa Mustafa, ja sa qytetarë i punësoi Qeveria e tij në të vërtetë

lipjanipress

Vuçiq: Do të përdorim çdo mundësi për ndalimin e hyrjes së Kosovës në UNESCO

lipjanipress

LDK i reagon Thaçit, jep sinjale se nuk do të votojë për Ushtrinë

lipjanipress

Sllovia, zemra dhe KRENARIA e LDK-s në Lipjan

lipjanipress
Skip to toolbar