LipjaniPress

Psikologu, këto janë simptomat e të prekurve nga “Balena Blu”

Lajme

Cak kryesor i lojës agresive që çon edhe në vetëvrasje të të rinjve janë adoleshentët.

Kjo sipas psikologut, Fitim Uka që ka thënë se më të rrezikuar nga kjo lojë janë që janë më depresiv, njofton Klan Kosova.

Uka ka thënë se prindërit në Kosovë të jenë më të kujdesshëm në këtë fazë ku dhe ka thënë disa prej simptomave që mund të vërehen tek të rinjtë nëse preken nga “Balena Blu”.

“Simptomat janë: vetëlëndimi, komunikimi i zbehtë, mungesat e gjumit, qëndrimi pa ngrënë”.

“Këto sjellje janë të vërejtshme në kuadër të familjes dhe mund t’i vërej secili prind ose familjar”, ka thënë Uka në “Ora e Fundit”.

“ Ne po ballafaqohemi me një lojë që ka ndikim të madh në shoqëri. Psikologët kanë bërë thirrje për kohë të gjatë që fëmijët të shmangen nga lojërat e dhunshme”, ka shtuar ai.

Ai ka thënë se fëmijët dhe adoleshentet kanë një tendencë më të madhe që të luajnë këtë lojë.

“Kur ndryshon sjellja e fëmijëve prindërit duhet të intensifikojnë komunikimin me ta. Më pas duhet të konsultohet psikologu”, ka vazhduar ai.

“Shkëputja në raport me shoqërinë edhe çon te këto lojëra dhe mund të jenë vetëlëndues”.

Në fund Uka ka thënë se debati rreth kësaj loje në Kosovë mund të ketë efekt të dyanshëm.

“Debati ka sensibilizuar shoqërinë por edhe mund të nxisë të rinjtë për ta provuar këtë lojë”, ka përfunduar ai.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Thaçi fton për “dekriminalizim të partive politike”

lipjanipress

Kuvendi i Komunës së Lipjanit ka zhvilluar punimet e mbledhjes së 40-të

lipjanipress

Gjykata Speciale ende nuk është e gatshme të nis procedurat gjyqësore

lipjanipress

Reagon Moska: Pengimi i koalcionit VMRO-BDI nga Perëndimi çon drejt destabilizimit të rajonit

lipjanipress

Lulzim Rrustemi: Shumë shpejt do ta thërrasim mbledhjen e Kuvendit të Komunës (VIDEO)

lipjanipress

Drejtori i porsaemëruar i AKI-së ishte nën akuzë

lipjanipress

Putin thotë se Rusia nuk e ka ndërmend të përzihet në zgjedhjet e Francës

Press Lipjani

PDK-Lipjan: z. Hajrullahu viziton Tregun e Gjelbërt në Lipjan

lipjanipress

Nesër seancë plenare, a do të votohet demarkacioni

lipjanipress

MD e Serbisë: Kurrë s’kemi fshehur dokumentet për krime

lipjanipress

Pas sulmit terrorist në Londër, Parlamenti merr një vendim

lipjanipress

Quni nuk tregon se si do të votonte për demarkacionin

lipjanipress
Skip to toolbar