LipjaniPress

Qeveria ka vendosur t’i pres serbët kurdo që ata vendosin të kthehen në institucione (Video)

Lajme

Sipas parashikimeve të kryeministrit Isa Mustafa, përfaqësuesit serbë në Qeveri e Kuvend tash do të duhej të ishin në vendet e tyre të punës, por bojkoti i tyre po vazhdon.

Madje, shefi i deputetëve serbë në Kuvend, Slavko Simiq, ka thënë se as nuk e kanë në plan të kthehen në institucione.

Por, Qeveria do t’i presë, pavarësisht se sa kohë i duhet listës për t’u bindur të kthehen.

Zëvendës-ministri i pushtetit, Lokal Bajram Gecaj, thotë se koalicioni nuk mund të funksionojë mbi bazë të kushteve e shantazheve, prandaj do të presin sa kohë t’i duhet listës.

“Ne do t’i presim aq gjatë sa ata kanë nevojë sepse përfaqësuesit e serbëve në institucionet e Kosovës është një kërkesë kushtetuese, edhe pse ka mënyra të ndryshme ë përfaqësimit serb megjithatë mënyra më e mirë është përfaqësimi përmes atyre të cilët janë zgjedh pra të cilët kanë dalë në vota dhe janë zgjedh ta përfaqësojnë atë komunitet. Me ata ne nuk flasim me mënyrën e shantazhimit”, tha Gecaj për KTV’në.

http://www.dailymotion.com/video/x5ckgkl_gecaj_news

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Operacion i rrallë i kryer me sukses nga mjeku lipjanas Dr.Xheladin Rizani dhe ekipa ndihmëse

lipjanipress

Njoftim: Presion Zonës Express për mostransmetim të dokumentarit për Elvis Pistën

lipjanipress

I dënuari nga grupi i Kumanovës jep një mesazh emocionues

lipjanipress

Vetëvendosje: Do ta hetojmë SHIK-un dhe vrasjen e Elvis Pistës, Enver Zymberajt…

lipjanipress

Formohet Klubi 2 Futbollistik “KF-Lipjani”

lipjanipress

Deputeti i PS-së vizitë në familjen e Klement Balilit, ja çfarë thotë për “Eskobarin e Ballkanit

lipjanipress

Turqi: Zyrtarët policorë që martohen me shkelës të kurorës e humbin punën

lipjanipress

‘Drejtimi i veturës së djegur kah Mitrovica e Jugut i qëllimshëm’

lipjanipress

A JANË TË RREZIKUR NGA KANCERI DHE LEUKEMIA? ATA QË JETOJN DHE PUNOJN AFËR LINJAVE TË TENSIONIT TË LARTË

lipjanipress

Megjithatë kryeministri thotë se do ta mbrojë lirinë e mediave

lipjanipress

Thaçi se përjashton mundësinë që LDK-së t’ia jap mandatarin e dytë!

Granit

Çanak: Kosova s’është e Serbisë, këtë do ta dëshmoj edhe me ndryshime kushtetuese

lipjanipress
Skip to toolbar