LipjaniPress

Qeveria Mustafa pranë rrënimit, ja çfarë thotë partia e tij për koalicionin

Lajme

Partia Demokratike e Kosovës është deklaruar e gatshme për zgjedhjet e parakohshme. Deputetët e saj këtë gjë e kanë thënë shpeshherë, por PDK e ritheksoi edhe njëherë gjatë Konventës së VIII Zgjedhore të mbajtur dje dhe sot.

Por, për të ndodhur një gjë e tillë duhet të prishet koalicioni qeverisës PDK-LDK.

E LDK deklaratat e PDK-së për zgjedhje të parakohshme dhe prishje të koalicionit, më shumë i konsideron si tubim fushate.

Nënkryetari i LDK-së, Haki Rugova, i pyetur nga Indeksonline nëse edhe LDK do e dëshironte prishjen e koalicionit, ai thotë se për këtë gjë ende nuk kanë biseduar me PDK-në dhe se këto janë çështje që duhet ulur dhe biseduar së bashku..

“Ne nuk kemi biseduar, ata kanë mbajtur konventën e vet dhe është çështje e PDK-së në këtë rast. Muhabetet tjera janë çështje që ulen pastaj e bisedohen se çfarë bëjmë më tutje”, ka thënë Rugova për Indeksonline.

Ai deklaroi se nëse të gjithë janë të pajtimit të shkohet në zgjedhje atëherë edhe LDK është e gatshme.

“Këto deklarata më përngjajnë më shumë në tubim fushate realisht. Nëse duhet të shkojnë në zgjedhje, atëherë shkojmë edhe ne jemi të gatshëm. Ne kemi një marrëveshje, tash duhet të shikojmë marrëveshjen. Në zgjedhje shkohet me një lloj konsensusi, me pajtimin e gjitha partive politike e nuk shkohet në zgjedhje veç kujt t’i teket”, ka shtuar ai.

Ndryshe, deputeti nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Adem Grabovci duke folur për Indeksonline për prishjen e mundshme të koalicionit qeverisës ka thënë se “nëse koalicioni nuk është i gatshëm që të marrë vendime të rëndësishme për vendin, sigurisht që humb edhe kuptimi i tij”.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Kjo është gruaja që e dogji Shqipërinë në vitin ’97 (Video)

lipjanipress

Mblidhen të gjithë senatorët në Shtëpinë e Bardhë, diskutojnë për Korenë e Veriut

lipjanipress

PDK dega në Lipjan sot me datë 03.10.2017, ka paraqitur Kallzim penal në Prokurorinë themelore në Prishtinë kundër Adem Duriqit, Drejtor i Drejtoratit për Prokurim, Komuna e Lipjanit.

lipjanipress

Haradinaj: Gjykata franceze s’do të ngutet, s’ekstradohem në Serbi

Press Lipjani

Ja ku e kishte kaluar natën 4 vjeçari i humbur në Mramor

lipjanipress

Kosovarja dënohet nga Zvicra, veç pse këndoi këngë “I feel good” në vend publik

lipjanipress

Edi Rama në AKK: Procesi i Ramushit do të përfundojë ashtu siç duhet

lipjanipress

Tërmkolli akuzon PDK’në: Po fshiheni pas opozitës

lipjanipress

Vazhdojnë dëshmitë në rastin “Kumanova”

lipjanipress

Digjet ferma bashkë me 28 krerë lopë në Ferizaj (Foto)

lipjanipress

Këto janë nënat që gatuan për refugjatët dhe ushtarët e UÇK-së (VIDEO)

lipjanipress

Flakadon Gani Banushi: kandidat pë asamblenë komunale në Lipjan

lipjanipress
Skip to toolbar