LipjaniPress

Ratifikohet Demarkacioni pas 3 vite

Lajme

Përfundimisht, Kuvendi i Kosovës i jep epilog Marrëveshjes së kufirit me Malin e Zi pas tre vjetësh zvarritjeje në këtë proces. Kësisoj kosovarët shumë shpejt do të mundë të lëvizin lirshëm pa viza në zonën Shengen, raporton Gazeta Express
Kjo marrëveshje mori 80 vota pro, 11 kundër dhe asnjë abstenim.

Në seancën e sotme, Kuvendi u përball për më shumë se tetë orë me gazin lotsjellës të hedhur nga deputetët e Vetëvendosjes.

Marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi, e nënshkruar në Vjenë, në vitin 2015, kishte krijuar një situatë të tensionuar në Kuvend dhe jashtë saj gjatë kohës sa në krye ishte Isa Mustafa.

Kuvendi u përball me gaz lotsjellës e ndodhi të ndryshme edhe në të kaluarën nga opozita.

Pamundësia për ta çuar tutje Marrëveshjen me Malin e Zi, kishin rezultuar në rrëzimin e qeverisë “Mustafa”.

Mocioni i nisur nga opozita atëkohë, u përkrah edhe nga partneri qeverisës i Mustafës, PDK-ja

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

OPERACIONET NË ZEMËR NË KOHË PANDEMIE

lipjanipress

Prej prillit Policia e Kosovës me uniformën e Kosovës, nis misionin në vendet e BE-së

lipjanipress

100 vjeçarja qe lexon çdo ditë Kur’an (Video)

lipjanipress

Gecaj godet prapë Vetëvendosjen: Nga pushteti na largojnë veç nëse na vrasin rrugëve (Video)

lipjanipress

Gjendet traktori i vjedhur para 18 vjetësh (Video)

lipjanipress

Ministri Shala falënderon ambasadorët për ndihmën që dhanë për rrënimin e murit

lipjanipress

Ardit Isuf Tasholli, ingjinieri i parë i Makinerisë të Energjisë së Ripërtritshme në komunën e Lipjanit

lipjanipress

Gjenden të vdekur 10 ushtarë në Kashmir, u zunë nga orteku

lipjanipress

Lladrovci me kazmë në dorë del nëpër rrugët e Drenasit (Foto)

lipjanipress

Këta janë kandidatët për Kryeministër nga katër partitë më të mëdha

lipjanipress

Kuvendi Komunal miraton buxhetin për vitin 2019-2021

lipjanipress

Vuçiq: Serbia ruan paqen në rajon, nuk pranojmë krijimin e ushtrisë së Kosovës

lipjanipress
Skip to toolbar