LipjaniPress

REAGIM: Partia e Ashkanlinjëve për Integrim dega-Lipjan

Lipjani

Partia e Ashkalinjëve për Integrim dega në Lipjan reagon ndaj lajmit se komuna e Lipjanit do të shpërndajë kifle për nxënësit e komuniteteve RAE.
Kjo deklaratë bie në kundërshtim në dy qështje.
1) Komunitetet sipas Kushtetutës së Republikës së Kosovës janë të ndara veçmas.
2) Kur bie fjala tek qështja e kifleve në ato paralele të mësimit shtesë,bëjnë pjesë edhe nxënësit Shqiptarë.
Kuvendi Komunali i Lipjanit duhet të postojë lajme ku komuniteti Ashkali është i përfishirë në punësin në Administratën Komunale.
Rasti i fundit i punësimit të një pjestare të komunitetit Serb në ZKK, për neve është shqetesues dhe indinjues ku anashkalohet komuniteti Ashkali si komuniteti më i madhë në komunen e Lipjanit.
Shpresojmë se ky reagim nga ana jonë do të jetë i shqyrtuar mirë që komuniteti Ashkali të mirret më seriozisht nga Kuvendi Komunal i Lipjanit.Partia Ashkalinjëve për Integrim per LipjaniPress.com//

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Azilkërkuesit në Kosovë me apartamente banimi

lipjanipress

ME VETËVENDOSJE EDHE JANJEVA GATI PËR NDRYSHIM(FOTO)

lipjanipress

Kryetari Ahmeti kërkon punë dhe angazhim maksimal nga shefat e sektorëve

lipjanipress

U mbajt Kuvendi i Punës së Lidhjes Demokratike të Kosovës Dega në Lipjan.

lipjanipress

SBAShK-u apel nxënësve e arsimtarëve: Nesër në orën e parë mos shkoni në shkollë

lipjanipress

Kryetari Ahmeti ka pritur në takim përfaqësueset e Forumit për Iniciativa Qytetare

lipjanipress

33 anëtarë të LDK-së në Mitrovicë i bashkohen iniciativës së Vjosa Osmanit

lipjanipress

PDK-Lipjan z. Hajrullahu vizitoi familjen Bekteshi në Rufc të Ri

lipjanipress

Njoftim: Organizata “Iniciativa për Zhvillimin e Bujqësisë së Kosovës” (IADK)

lipjanipress

Nga sot ndërpres aktivitetin tim politikë në PDK.

lipjanipress

Komunikat :Partia e Ashkalive për Integrim Dega-Lipjan

lipjanipress

Zbulohet lista, këta janë kandidatët për deputetë nga PDK-ja

lipjanipress
Skip to toolbar