LipjaniPress

Reshitaj tregon planet për luftimin e ndotjes së ambientit

Lajme

Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Albena Reshitaj, ka shpalosur planet e ministrisë që ajo udhëheq në luftën ndaj ndotjes së ambientit.

Në Interaktiv të KTV-së, Reshitaj ka bërë të ditur se kanë kërkuar nga shkollat në vend që të mos e përdorin thëngjillin për ngrohje.

“Kemi marrë vendim që të ndërpresim përdorimin e thëngjillit në një çerdhe në Prishtinë dhe u kemi dhënë dru të konfiskuar nga Ministria e Mjedisit”, ka thënë ajo duke shtuar se ministria që ajo udhëheq po bën gati disa plane afatgjate për luftimin e ndotjes së ajrit.

Reshitaj ka shtuar se ministria e saj ka filluar një kampanjë senzibilizuese që të mësojë qytetarët për ndikimin e thëngjillit dhe pasojat e përdorimit të tij te shëndeti i njeriut.

Për ndalimin e përdorimit të thëngjillit ajo ka thënë se si plan afatgjatë është zgjerimi i shtrirjes së ngrohjes qendrore nëpër qytete.

Sa i përket mbledhjes së përbashkët me qeverinë e Shqipërisë, Reshitaj ka treguar se janë marrë vesh për krijimin e një pike të re kufitare në Has “për të evituar dy Hase, një të Shqipërisë dhe një të Kosovës duke lënë vetëm një Has të shqiptarisë”. Ajo është zotuar se kjo do të ndodhë në gjashtë muajt e parë të vitit të ardhshëm.

Reshitaj është zotuar po ashtu edhe në mostolerimin e ndërtimit të hidrocentraleve.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Njihuni me nofkat e komandantëve gjatë luftës kush ishin, Korbi, Gjermani, Gazetari…

lipjanipress

Nëna e dy fëmijëve nxirret nga barku i pitonit gjigant

lipjanipress

Kryetari Ahmeti i përkushtuar në përmirësimin e kushteve në shkolla

lipjanipress

HOTI-HARADINAJT: MOS SHIT TRIMËRI

lipjanipress

Hajrullahu viziton zyrën komunale për punësim në Lipjan

lipjanipress

Policia jep detaje për protestën e sotme kundër ardhjes së Vucicit në Kosovë

lipjanipress

Ministri i Financave Avdullah Hoti, paraqiti sot në mbledhjen e Qeverisë Raportin Vjetor Financiar për Buxhetin e Republikës së Kosovës, për vitin fiskal 2016.

lipjanipress

Shpërthen një bombë në qendër të Beogradit, dridhet i gjithë qyteti (Foto dhe Video)

lipjanipress

NJOFTIM PËR DËRGIMIN E PROPOZIMEVE PËR ANËTAR KOMISIONI NGA SHOQËRIA CIVILE

lipjanipress

Joe Biden: Do të fitoja, sikur të garoja për president të SHBA-së në zgjedhjet e 2016-s

lipjanipress

AGK reagon ndaj kërcënimit të drejtorit të Gazetës Express Berat Buzhala

Press Lipjani

Mustafa: PDK dështoi në Qeveri, u dorëzua edhe para AAK’së

lipjanipress
Skip to toolbar