LipjaniPress

Rinia dhe Shteti në Kosovë

Lipjani

Në shtetin e Kosovës shihen shumë mangesi po ashtu dhe perparsi në rinin tonë, të cilët kanë aq shumë se qka me ofru për këtë vend mirpo rrethanat qeverisese të vendin e bejn ndoshta edhe të pa mundur avancimin e të rinjëve me aftesi të mira në të gjitha sferat, përfshirë edhe Politiken.

Ne të gjithë e dime se rinia jonë është e qmueshme ngase shquhen si ‘Ardhemria e Vendit’ mirpo pavarsisht pengesave të shumta në vendin tonë prap gjejn zgjidhje dhe ia dalin mbane.

Përparsit e rinis tonë në përgjithsi janë të shumta si në rastet e avancimit të shpejt nga niveli i lart i intelegjences, arsimimit dhe punsimit.

Ndërsa sa i perket mangesive dihet se janë të shumta duke pas parasysh faktin e qeverisjes, ku studenti pas përfundimit të Universitetit me sukses të duhur , nuk gjen vend të punës për ta vazhduar profesionin në lamin e zgjedhur të studimit, kështu që detyrohet të punoj tjetër profesion shkaku i mungeses së Zhvillimit Ekonomik në vend.

Shpresojm në të ardhmen për një Shtet të zhvilluar me Rini të pasur.

Shkurte Bahtiri./Lipjanipress.com/

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Partnerizimi i Lipjanit me Kaiserslauternin e Gjermanis n’rrugë të mbarë.

lipjanipress

Lëvizja Vetëvendosje – Lipjan: Ftesë për qytetarët

lipjanipress

Fushata Zgjedhore për Zgjedhjet e 11 Qershorit 2017, po merr dimensione të reja zhvillimi nëpër komuna të Kosovës. Të enjëten koalicioni LDK-AKR-A, ka mbajtur konventën Zgjedhore me anëtarët dhe simpatizuesit e këtyre subjekteve politike.

lipjanipress

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje – Qendra në Lipjan z. Selatin Retkoceri, me bashkëpunëtorët vizituan Krojmirin, Shalen, dhe Kleçken:

lipjanipress

Ilir Tasholli Aderon ne LDK njëri nga drejtorët në qeverisjen aktuale në (AAK)

lipjanipress

Familja e Nysret Dibranit, pas shtatë viteve bëhet më shtëpi (Foto+Video)

lipjanipress

Imri Ahmeti: Besimi juaj ishte dhe do të jetë obligim për punë e përkushtim ndaj jush

lipjanipress

PDK-Lipjan Ismet Hajrullahu, nominohet kandidat për kryetar të komunës së Lipjanit nga Partia Demokratike e Kosovës!

lipjanipress

Fauz Ramiz Xhemajli Ushtruesi i detyrës të kryetarit të AKR-së,dega në Lipjan,

lipjanipress

U bënë gati katër muaj të bllokimit të punës së Kuvendit komunal nga Kryesuesja e KK- së në mënyrë të jashtëligjshme duke shkel rëndë LVL

lipjanipress

Këto vende do të kenë ndërprerje të rrymës në fillim të muajit shkurt

lipjanipress

Partia Demokratike e Kosovës-Dega në Lipjan Njofton

lipjanipress
Skip to toolbar