LipjaniPress

Rrëfimi i pilotit kosovar, i licencuar dhe i papunë

Lajme

Ndonëse jemi një shtet i ri vetëm 9 vjeçar, Kosova tashmë mund të mburret me talentet që ka në fusha të ndryshme. Një i tillë është edhe në fushën e pilotimit i cili ndonëse i ri në moshë, tashmë ka vite që është licencuar për pilot.

Është ky Armir Qorrolli, i cili që nga mosha 16 vjeçare ka filluar studimet për orë të fluturimit në Aeroklubin e shkollës së kadetëve të ri në Maqedoni, duke u bërë kësisoj studenti më i ri në tërë rajonin.

Në moshën 17 vjeçare Qorrolli ka fituar titullin pilot. Mirëpo përkundër kësaj Qorrolli tashmë 21 vjeçar sikurse shumica e moshatarëve të tij është i papunë.

“ Të qenit pilot në një moshë të re, për institucionet tona nuk paraqet ndonjë të arritur, pasi që deri më tani askush nuk më ka hapur dyert që edhe unë të jap kontributin tim për vendin ku jetojë e të cilit i takoj”, ka thënë Qorrolli për Gazetën Monitor.

Ai , ndonëse kaq i ri është përballur e vazhdon të përballet me neglizhencën e atyre që do të duhej t’ia zgjasnin dorën, e të përfitonin nga të arriturat e tij.

“ Kam trokitur disa herë në dyert e atyre që do të duhej të më mundësonin një vend pune, mirëpo ende nuk ka asgjë. Unë nuk po kërkoj ndonjë favor apo “lëmosh”, thjeshtë dua të me jipet mundësia që të dëshmoj se këtë profesion përveç që e dua, di edhe ta bëj”, ka thënë tutje Qorrolli.

E derisa shteti të mendoj për të rinjtë tanë, për t’u ofruar e krijuar mundësi për zhvillim e punësim, neve na mbetet të lutemi që talentët e rrallë dhe kuadrat e rralla si Armir Qorrolli, të mos lëshojnë Kosovë, e të shkojnë në vendet ku vlera çmohet./Gazeta Monitor/

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

NË POLICINË E KOSOVËS GRADOHEN 127 TOGERË

lipjanipress

Zaev edhe më tutje nuk guxon të flasë për të drejtat e shqiptarëve

lipjanipress

Hoxha: Askush s’ka informata për arrestimet e Speciales (Video)

lipjanipress

Ardit Isuf Tasholli, ingjinieri i parë i Makinerisë të Energjisë së Ripërtritshme në komunën e Lipjanit

lipjanipress

Aktakuzë për Koordinatorin e Inspektoratit të Punës që morri 10 mijë Euro ryshfet

lipjanipress

Zgjedhjet në Kosovë, me (2K) dy mijë vëzhgues më pak,

lipjanipress

Berat Buzhala godet Shpend Ahmetin dhe e quan Kavec

lipjanipress

Zyrtari i AAK’së kritikon Shpend Ahmetin pse keqpërdori familjen për të arsyetuar jahtin

lipjanipress

Krasniqi: Opozita s’do të bëhet hisedare e marrëveshjeve të dëmshme

lipjanipress

Lëvizja “Stop Operacionit Soros”: Uashingtoni ta revidojë punën e USAID-it në Maqedoni

lipjanipress

“Martesa për letra”, prioritet i shqiptarëve në Maqedoni

lipjanipress

GLLOGOVCI DËSHMOJ SE KRYETARI IMRI AHMETI ISHTE DHE DO JETË KRYETARI I LIPJANIT EDHE PËR KATËR VITE

lipjanipress
Skip to toolbar