LipjaniPress

SBAShK-u apel nxënësve e arsimtarëve: Nesër në orën e parë mos shkoni në shkollë

Lajme Lipjani

Sindikata e Bashkuar e Arsimit të Kosovës, iu ka bërë thirrje nxënësve që nesër në orën e parë, në të dyja ndërrimet, mos të shkojnë në shkollë.

SBAShK-u në një njoftim për media i bën të ditura edhe njëherë arsyet për grevë.
Kjo pasiqë kjo sindikatë ka shpallë grevë të përgjithshme për orët e para të të dy ndrrimeve me datën 14 shkurt.

Greva po fillon pas pakënaqësive të kësaj sindikate për mospërmbushjen e kërkesave të tyre nga qeveria.

Përmes një njoftimi SBASHK ka dhënë udhëzime se kur nxënësit duhet të vijnë në shkollë këto ditë.


” Më 14 shkurt nxënësit mos të jenë në shkollë në orën e parë në të dy ndërrimet. Ata le të jenë në vatrat e tyre të diturisë në kohën e duhur për të nisur orën e dytë. Nëse gjendja nuk ndryshon , atëherë ju lusim që edhe të martën, më 20 shkurt nxënësit mos të jenë në shkolla në dy orët e para të të dy ndërrimeve, por të shkojnë me kohë për të nisur mësimin në orën e tretë.”, thuhet në njoftim.

“Të nderuar prindër dhe nxënës në tërë Kosovën, SBASHK-u ka bërë dhjetëra takime me përfaqësuesit më të lartë të Kosovës në përpjekje që çështjet dhe marrëveshjet e arritura më herët të realizohen përmes dialogut, por Qeveria nuk reflektoi dhe ne jemi të detyruar të nisim me veprime sindikale . Kërkojmë mirëkuptimin tuaj dhe apelojmë që të mërkurën , më 14 shkurt nxënësit mos të jenë në shkollë në orën e parë në të dy ndërrimet”

“Prindër të nderuar kudo jeni në tërë Kosovën, kryetar i nderuar i Këshillit të Prindërve,z. Bajram Beqiri , SBASHK-u këto veprime po bën në përpjekje për ta realizuar Qeveria borxhin ndaj punëtorëve të arsimit që me mund e sakrifica mbajtën gjallë arsimin shqip duke kundërshtuar fuqishëm me shkumësa, libra e me zemër, tendencën e pushtuesit serb për zhdukjen e arsimit dhe kulturës shqipe gjatë viteve të okupimit. Prindër dhe nxënës të nderuar na përkrahini në këtë përpjekje tonën për hir të respektit për mësimdhënësit e asaj kohe”, thonë në këtë sindikatë, transmeton LipjaniPress.com .

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Cormack: Kosova nuk mund të krahasohet me rastin e Republikës Serbe  

Rexhep Isufi

Veseli e Mustafa përplasen për afatin se kur votohet Demarkacioni

lipjanipress

Për një qeverisje që nuk e kemi parë në Lipjan Shkruan: Albulena Kelmendi

lipjanipress

Sllovia, zemra dhe KRENARIA e LDK-s në Lipjan

lipjanipress

Donald Trump e paralajmëron Iranin pas testimit të raketës balistike (Foto)

lipjanipress

Vajza filloi të bërtiste, kur nëna e saj i pa dorën u shokua (Video)

lipjanipress

NJOFTIM: Te nderuar miq, shoke dhe njerez te vullnetit te mire!

lipjanipress

Konjufca ia përsërit Fajonit qëndrimin e VV’së për Demarkacion

lipjanipress

SHBA’ja burgos djalin e deputetit rus, reagon keq Rusia

lipjanipress

Aksidentohet autobusi, 28 të vdekur (FOTO)

lipjanipress

Dy policë nga Lipjani shpëtojnë jetën një të moshuare – tentonte të vetëvritej

lipjanipress

Florim Shala jep dorëheqje nga të gjitha funksionet në PDK në ditën e zgjedhjeve

lipjanipress
Skip to toolbar