LipjaniPress

Selim Pacolli, AKR, Prishtinë. Foto: Atdhe Mulla 3 Mijë Euro Gjobë Selim Pacollit për Vozitjen e Kamionit të ‘Pastrimit’

Lajme Zgjedhjet 2017

PZAP-i ka dënuar 3 mijë euro AKR-në për shfrytëzimin nga Selim Pacolli të pasurisë së “Pastrimit” për fushatë.

Shfrytëzimi i ndërmarrjes publike në mbështetje të ndonjë subjekti politik në zgjedhje është i ndaluar sipas Ligjit për Zgjedhjet e përgjithshme.

Por, një gjë e tillë nuk paraqiti problem për kandidatin e AKR-së për kryetar të Komunës së Prishtinës Selim Pacolli, i cili në një video voziti kamionin e ndërmarrjes për pastrimin e mbeturinave “Pastrimi”.

Pacolli për një veprim të tillë të ndaluar është gjobitur nga Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa me 3 mijë euro.

Pas publikimit dhe shpërndarjes së një spoti publicitar ku Pacolli shihet duke shfrytëzuar asete të ndërmarrjes publike “Pastrimi” në Prishtinë për qëllime të fushatës politike, BIRN dhe Internews Kosova kanë depozituar pranë PZAP-it një ankesë ndaj Pacollit për shkelje të Ligjit për Zgjedhje të Përgjithshme.

Paneli në vendim ka pranuar si të bazuar ankesën e BIRN dhe Internews Kosova dhe ka konstatuar se provat e ofruara nga parashtruesi i ankesës “në mënyrë të padyshimtë” kanë provuar shkeljen e Kodit të Mirësjelljes për Subjektet Politike, Mbështetësit e tyre dhe Kandidatët.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Kritiku i Putinit, sërish në koma – dyshime për shkakun

lipjanipress

EU observer: Hashim Thaçi dhe Daut Haradinaj pritet të akuzohen nga Gjykata Speciale

lipjanipress

Letër e hapur për Thaçin: President, nise plotësimin e ligjit për Gjykatën Speciale

lipjanipress

Së shpejti fillon rregullimi i objektit social në Magurë

lipjanipress

SHPEND AHMETI DJE U SHFAQ REAL

lipjanipress

Policia: Disa raste penale dhe 14 incidente të ndryshme gjatë zgjedhjeve

lipjanipress

Liria e medias, Kosova renditet e 82’ta

lipjanipress

9 të vdekur gjatë luftimeve në Ukrainë

lipjanipress

Familja gjakovare ua falë gjakun e dy djemve familjes nga Peja

lipjanipress

Rrëfimi i trishtë i vajzës së shitur te 70 vjeçari për seks

lipjanipress

Familja Rugova në Zyrën e Thaçit: U dorëzohet medalja presidenciale për Ibrahim Rugovën

lipjanipress

Tërheqja e Thaçit dhe Veselit nga Specialja- A u tradhtuan e shfrytëzuan deputetët e PDK’së?

lipjanipress
Skip to toolbar