LipjaniPress

Sërish sulme në Siri, vriten dhjetëra persona

Lajme

Observatori sirian për të drejtat e njeriut me seli në Londër, që i ka vëzhguesit në terren në Siri, thotë se nga një sulm ajror, që e ka goditur një shkollë, që shfrytëzohej si strehim, janë vrarë së paku 33 vetë afër qytetit Raka, që është nën kontroll të grupit ekstremist, Shteti Islamik (IS)
.
Ky osbervator tha se beson se sulmi ajror ishte ndërmarrë nga koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bshkuara, që lufton kundër Shtetit Islamik në Siri dhe Irak.

Ky grup tha se aktivistët e tij i kanë gjetur së paku 33 trupa të pajetë në objektin e shkollës, që ishte përdorë si strehim për të zhvendosur nga konflikti, pas sulmit që ka ndodhur në orët e hershme të mëngjesit të sotëm.

“Banorët lokalë kanë raportuar tek observatori se më tepër trupa janë gjetur, por observatori ende nuk është në gjendje ta dokumentoj këtë “, tha Observatori për të drejtat e njeriut me seli në Londër, që i ka vëzhguesit në terren në Siri.

Forcat kurdo-arabe siriane, të mbështetura nga Shtetet e Bashkuara, po zhvillojnë luftë, me ndihmën ajrore të koalicionit, për ta marrë kontrollin e qytetit Raka nga militantët e Shtetit Islamik./rel/

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Këshilltari i Kryeministrit: Thaçi mund të flasë me këdo, me Serbinë flasin veç në Bruksel

lipjanipress

Haradinaj nesër para Gjykatës në Colmar ballafaqohet me akuzat e Serbisë

lipjanipress

Këto janë nënat që gatuan për refugjatët dhe ushtarët e UÇK-së (VIDEO)

lipjanipress

ELEM mbyll dyqanet në Kodrën e Diellit

lipjanipress

PDK, LDK, VV, AAK dhe Nisma janë takuar në Tiranë, ja çfarë kanë bidesuar

lipjanipress

Rritet numri i aksidenteve në punë

lipjanipress

Ndërron Jetë Florenc Beqiri, Shqiptari Që u Masakrua Në Burgun E Francës

lipjanipress

Mesazhi i Papa Françesku për Kosovën: Mos bëni luftë

lipjanipress

Nënkryetari Tasholli priti në takim përfaqësueset e projektit zviceran Kujdesi Shëndetësor i Qasshëm dhe Cilësor

lipjanipress

Haradinaj nga sheshi i Prishtinës thotë se Kosova nuk i fal tokë askujt

lipjanipress

Blerondi nga Peja ka nevojë për ndihmën tonë për shërim jashtë vendit

lipjanipress

Deda tregon pse dështoi FER-i

lipjanipress
Skip to toolbar