LipjaniPress

Shënohet Dita e Çlirimit në Lipjan

Lajme Lipjani

Kuvendi Komunal sot ka mbajtur seancë solemne për nderë të 18-të vjetorit të Ditës së Çlirimit të Komunës së Lipjanit.
Me këtë rast Kryetari i Komunës së Lipjanit, Imri Ahmeti ka uruar të gjithë qytetarët lipjanas për ditën e çlirimit. Ai tha se dita e çlirimit të vendit, si sot e përher do të shënohet jo vetëm në kujtim të ndjenjës së lirisë, por edhe detyrim i respektit, kujtimit e nderimit të të gjitha organizimeve ndërshqiptare për të ndërtuar shtetin e mvetësisë ndër gjenerata, për të sublimuar lirin tonë, djemt dhe vajzat dëshmore e martire të Ushtris Çlirimtare të Kosovës.
“Sot e përher, kushdo që flet dhe e gëzon lirinë e vendit tonë, do respektoj e nderoj përgjithmonë veprën, kontributin e gjeneratave të tëra, sepse ata bënë histronë, ata i dhan vlerë lirisë, sepse dizajnuan, unifikuan, ditën dhe mundën të punojnë në troje tona e për atdheun tonë dhe me miq ndëkombëtar, që vendi ynë të gëzoj lirinë dhe pavarësinë. Të till përher do të nderohen si Ibrahim Rugova e Adem Jashari, Sali Çeku e Agim Ramadani, Zahir Pajaziti e Hamëz Jashari dhe të gjithë dëshmorët e martirët e vendit tonë”, ka theksuar kryetari Ahmeti.
Ahmeti po ashtu tha se shqiptarët sot e përgjithnji e kujtojnë dhe i mbeten mirënjohës SHBA-ve dhe shteteve aleate nën ombrellën e NATO-s që ndihmuan finalisht e përfundimisht vendin tonë për liri e pavarësi.
Kreu komunal i Lipjanit theksoi se festa e lirisë, sot na thërret jo vetëm në shënimin e festimin e ditës së çlirimit, por kjo festë troket në ndërgjegjien e secilit nga ne, secilit qytetarë, për respektimin e vlerave që sollën lirinë, për vetë lirinë e shtetësinë tone.
“Nuk mund të presim që të tjerët të duan shtetin tonë më shumë se vet ne, por kemi përgjegjësi të zhvillojmë dhe integrojmë vendin tonë. E nderojmë dhe respektojmë të kaluaren tonë duke qenë të përgjegjshëm e të pastër karshi lirisë dhe mvetësisë së vendit tonë”, ështe shprehur kryetari Imri Ahmeti./LipjaniPress.com//

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

KQZ-ja flet pas vendimit të PZAP-it që Istogu të shkojë në rivotim

lipjanipress

Zvicra në nevojë për 134 mijë punëtorë të rinj me orar të plotë

lipjanipress

Kusari – Lila zotohet për angazhim të mëtutjeshëm në tolerancën ndërfetare

lipjanipress

Putin thotë se Rusia nuk e ka ndërmend të përzihet në zgjedhjet e Francës

Press Lipjani

Konfirmohet vizita e Mogherinit në Mitrovicë

lipjanipress

Aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje në Lipjan demanton rrenat e Kampionit Ahmeti kinse ka kaluar në strukturen e LDK-së

lipjanipress

ASPEKTE DEMOGRAFIKE DHE STATISTIKORE PËR PUNËSIMIN DHE STRUKTURA E PUNËSIMIT NË LIPJAN

lipjanipress

Anita Haradinaj: Ramushi do të lirohet, shteti të mos organizojë asgjë për të

lipjanipress

Rrahje mes disa personave në Lipjan (FOTO+VIDEO)

lipjanipress

IMRI AHMETI: QYTETARËT PËRMES VENDIMMARRJES NDIKOJNË NË ZHVILLIM

lipjanipress

Rrëzohet shtylla elektrike në Lipjan Femijet luajn me rrymen (FOTO)

lipjanipress

Donald Trump e paralajmëron Iranin pas testimit të raketës balistike (Foto)

lipjanipress
Skip to toolbar