LipjaniPress

Shpërthen tuneli bërthamor në Korenë e Veriut, 200 të vdekur

Bota Lajme

Paralajmërimi i gjeologëve kinezë rezultoi i saktë. Tuneli bërthamor i Koresë së Veriut pësoi një kolaps masiv që dyshohet se ka shkaktuar rrjedhje të mbetjeve radioaktive.

Më shumë se 200 punëtorë vdiqën ditën e sotme në tunelin bërthamor që shtrihet në jug të malit Mantapsan, 70 kilometra nga kufiri me Kinën.

Sipas mediave amerikane, shkaku i shpërthimit mund të jetë një test bërthamor i shkuar keq.

100 vetë aktualisht janë të bllokuar në tunel.

Të shtunën, ishte sekretari amerikan i Mbrojtjes, Jim Mattis, ai që paralajmëroi një rritje të rrezikshmërisë për koreano veriorët falë testeve të vazhdueshme bërthamore.

Koreja e Veriut ka kryer gjashtë teste bërthamore që nga viti 2006, duke përdorur po të njëjtin vend testimi.

Mali Mantapsan, i vendosur në veri-lindje të vendit, mendohet të jetë objekti kryesor bërthamor i Phenianit dhe i vetmi vend bërthamor aktiv në botë.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Rashiq: Lista Srpska është dashur ta rrëzojë Qeverinë

lipjanipress

Stojanoviq: Serbët nga Kosova e përkrahin Aleksandar Vuçiqin për President të Serbisë

lipjanipress

Familja e Nysret Dibranit, pas shtatë viteve bëhet më shtëpi (Foto+Video)

lipjanipress

Zaev: Ivanov të mos humbë kohë, të na e japë mandatin

lipjanipress

Tenderi milionësh në KEK -lirohet nga akuza Nijazi Thaçi

lipjanipress

Muri rrënohet i tëri (FOTO)

lipjanipress

Sa trupa e çfarë armë do të kenë Ushtria e Kosovës?

lipjanipress

Nikoliq: Thaçit ia zgjata dorën, por i thashë se je kriminel

lipjanipress

Nga kjo datë do të gjobiteni nëse s’keni gomat e dimrit dhe zinxhirët në veturë

lipjanipress

Kryeministri i frikësohet gazit lotsjellës, bën thirrje opozitës të mos bllokojë e izolojë Kosovën

lipjanipress

Qeveria ka vendosur t’i pres serbët kurdo që ata vendosin të kthehen në institucione (Video)

lipjanipress

Lulzim Rrustemi: Shumë shpejt do ta thërrasim mbledhjen e Kuvendit të Komunës (VIDEO)

lipjanipress
Skip to toolbar