LipjaniPress

Shuhet Agim Binaku, zëri i gazetarisë sportive

Lajme Lipjani

Ka vdekur zëro emblematik i gazetarisë sportive në Kosovë, Agim Binaku.
Agimi me zërin e tij qysh në vitet 80 mes valëve të radios u bë i dashur për shumë njerez. Më pas krijoi edhe emisionin e famshëm 2 me 1 dhe ofroi shumë kontribut për sportin kosovar.

Agim Binaku mbi të gjitha ishte emër nga më të shquarit të gazetarisë sportive, jo vetëm në Kosovë dhe në hapësirën mbarëshqiptare, por edhe më gjerë. Realizoi mijëra emisione, transmetime të drejtpërdrejta, dokumentarë, reportazhe, intervista me emra të mëdhenj të sportit kosovar, por edhe atij botëror.

Në vitet “70 dhe “80 punoi në Radio Prishtinë, duke drejtuar emisionin e popullarizuar “Pasditja argëtuese sportive” në epokën e artë të sportistëve kosovarë. Në vitet ’90 ishte themelues dhe kryeredaktor i revistave të para sportive në Kosovë “Reflekset sportive” dhe “Top sporti”./LipjaniPress.com

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Labinot Tahiri vjen me një tjetër paralajmërim

lipjanipress

Tentim -vrasja e Azem Vllasit u raportua në shumë media botërore

lipjanipress

VARFËRIA DHE KUSHTET E JETESËS SË KOMUNITETIT ASHKALI

lipjanipress

Të hënën Kryesia, për seancën e Kuvendit parashihen dy interpelanca të kryeministrit

lipjanipress

AAK arrin marrëveshje koaliconi me dy parti (Foto)

lipjanipress

Gjermania i tërheq vërejtje Greqisë

lipjanipress

Sulmohet me thikë një polic në Prizren, arrestohen katër të dyshuar

lipjanipress

Në Ferizaj po jepen viza të rrejshme për Gjermani

lipjanipress

LDK Dega në Lipjan fton të gjithë simpatizantet se më datën 17.03.2017 kremtohet 27 vjetori i themelimit të LDK-së dega Lipjan

lipjanipress

Mbahet takim pune i sektorit për program zgjedhor dhe projekte

lipjanipress

Rikthehet prej nesër bora në Maqedoni

lipjanipress

LDK e AKR arrijnë marrëveshje, Imri Ahmeti kandidat përbashkët për Kryetar

lipjanipress
Skip to toolbar