LipjaniPress

Super arma e kroatëve që tmerroi serbët (FOTO)

Lajme

Forcat e Armatosura të Kroacisë, kanë treguar sot në Zagreb dy nga 16 topat më modern në botë të njohur si Haubica “PzH200” të prodhimit gjerman, të kalibrit 155 milimetra.
Në qendrën e Remontin në Jankomir u tha se me blerjen e këtyre topave, fuqia e zjarrit të ushtrisë kroate është rritur për shumë herë, transmeton “lajmi.net”.

Me këta dy topa ka filluar ardhja e armatimit gjerman të blerë nga kroatët në vlerë prej 55 milionë eurosh.

“Kjo na vë neve në pozitën e vendeve të NATO-s me sistemin artilerik më të mirë”, ka thënë ministri kroat i Mbrojtjes, Damir Krstiçeviç.

Sistemi artilerik 155 milimetra L52 ka aftësi që me precizion tepër të lartë të godas objektivat e shënjestruar në largësi mbi 40 kilometra.

Ky armatim i ri kroat dëshmon edhe një herë për garën e madhe ndërmjet Kroacisë dhe Serbisë për dominim në rajon lidhur me fuqinë ushtarake.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Vajza e mbijetuar e Hamzë Jasharit rrëfën tmerrin që kishte ndodhur në mars të vitit 1998 (VIDEO)

lipjanipress

BE paralajmëron themelimin e Asociacionit pas rrënimit të murit në Veri

lipjanipress

Austri: Arrestohen 8 terroristë të dyshua

lipjanipress

Pas akuzave të Presidentit vjen përgjigja nga Brukseli: Kosova t’i kryejë punët

lipjanipress

Pallaska tregon se kur do të fillojë punën Gjykata Speciale (Video

lipjanipress

Në Ferizaj po jepen viza të rrejshme për Gjermani

lipjanipress

Bordi dhe menaxhmenti i KEK-ut morën pagën e 13-të jashtë ligjshëm

lipjanipress

Pamje 3D të strukturës së sheshit që po ndërtohet në Veri (Video)

lipjanipress

Florim Shala jep dorëheqje nga të gjitha funksionet në PDK në ditën e zgjedhjeve

lipjanipress

Interpoli pastron listat, vetëm dy kosovarë të kërkuar publikisht (FOTO)

lipjanipress

POLITIKANË DHE KOLEGË I DALIN NË MBROJTJE GAZETARES XHARRA

lipjanipress

Aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje në Lipjan demanton rrenat e Kampionit Ahmeti kinse ka kaluar në strukturen e LDK-së

lipjanipress
Skip to toolbar