LipjaniPress

Thaçi fton për “dekriminalizim të partive politike”

Lajme

Pavarësisht që kurrë nuk arriti ta mbante këtë zotim sa ishte në krye të partisë që ka më së shumti anëtarë në burgje dhe nën hetime për korrupsion, Hashim Thaçi thotë se po promovon idenë e dekriminalizimit të partive politike, raporton KTV.

Sipas presidentit Thaçi, njerëzit nën hetime nuk duhet lejuar të marrin poste publike, e as të përfshihen në listat zgjedhore.

Gjatë lansimit të “Programit të Fondacionit Westminster për Demokraci në Kosovë”, ai tha se partitë në Kosovë duhet të ndërtojnë një kod të mirësjelljes për këtë çështje. Edhe në këtë aktivitet, përfaqësuesit e Vetëvendosjes dhe të Nismës për Kosovën e kanë bojkotuar fjalimin e Thaçit.

Në anën tjetër, ambasadori britanik në Kosovë, Ruari O’Connell, ka thënë se është shqetësues fakti që partitë politike janë më së paku të besueshme në Kosovë.

Sipas tij, qytetarët e Kosovës duhet të kërkojnë më shumë nga përfaqësuesit e zgjedhur.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Fillon puna për suspendimin e zyrtarëve me aktakuzë

lipjanipress

Parashikimi i motit për pesë ditët e ardhshme

lipjanipress

Profili i Haradinajt, merr postin që e kërkoi për 13 vjet: Tash le ta tregojë veten

lipjanipress

Këto foto të Norës me Robertin nuk i keni parë deri më tani (Foto)

lipjanipress

Pështyhet e quhet tradhtar gazetari maqedonas që raportoi për zyrtarizimin e gjuhës shqipe

lipjanipress

PROF. DR. VEHBI IMERI MBËSHTET SELATIN RETKOCERIN PËR KRYETAR TË KOMUNËS SË LIPJANIT

lipjanipress

Partnerizimi i Lipjanit me Kaiserslauternin e Gjermanis n’rrugë të mbarë.

lipjanipress

Gecaj: Hipokrizia nuk ka kufi (Foto)

lipjanipress

Polici “dëshmitar” luan me nervat e PD-së! I veshur kuqezi këndon himnin… (VIDEO)

lipjanipress

Islanda kërkon emigrantë, ja mundësitë

lipjanipress

Press Lipjani

Konflikti Kosovë-Serbi – këta janë katër skenarë të mundshëm

lipjanipress
Skip to toolbar