LipjaniPress

Turqia do të dërgojë Holandën në Gjykatën Europiane të të Drejtave të Njeriut

Lajme Nderkombëtare

Turqia ka paralajmëruar se do të sfidojë shtetin holandez në Gjykatën Europiane të të Drejtave të Njeriut pasi shteti holandez nuk lejoi zyrtarët turq që të zhvillonin tubime pro referendumit kushtetues në shtetin turk, ndryshime të cilat do t’i japin më shumë pushtet presidentit Recep Tayyip Erdoğan.

Kreu i shtetit turk ka deklaruar se është i vendosur “për sanksionet e duhura” dhe se “Holanda do të mbajë përgjegjësi”, citon Reuters.

Tensionet midis Turqisë dhe disa shteteve evropiane janë rritur ditët e fundit për shkak të vendimeve të këtyre vende për të mos lejuar zhvillimin e tubimeve të zyrtarëve të lartë turq për fushatën pro referendumit të prillit, i cili nëse do të mbështetet masivisht do të sjellë ndryshimin e Kushtetutës së Turqisë pas disa dekadash duke e kthyer vendin në republikë presidenciale.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Mustafa kërcënon deputetët e LDK’së: Ata që s’e votojnë demarkacionin s’kanë vend në parti (Video)

lipjanipress

Blerondi nga Peja ka nevojë për ndihmën tonë për shërim jashtë vendit

lipjanipress

Kërcënon sërish Koreja e Veriut: Jemi gati për luftë me SHBA’në (Video)

lipjanipress

PDK e LDK po i mbajnë të fshehura listat e kandidatëve për deputetë

lipjanipress

Dënimi i Dytë nga PZAP-i i Mimoza Kusari-Lilës

lipjanipress

Kushtet e komuniteteve për Kurtin

lipjanipress

Pritje madhështore për kryetarin Imri Ahmeti nga banorët e fshatit Bujan(Video+Foto)

lipjanipress

Serbia rekruton 500 ushtarë më shumë pas tensioneve me Kosovën

lipjanipress

Presidenti kërkon drejtësi për shqiptarët e serbët e vrarë në Kosovë.(VIDEO)

lipjanipress

Luftë fjalësh ndërmjet Kroacisë dhe Serbisë. Çfarë thotë Daçiq pasi kolegu kroat i refuzoi kërkesën për takim

lipjanipress

Trump nënshkruan sot një urdhër ekzekutiv për prishjen e dy marrëveshjeve ndërkombëtare

lipjanipress

Zgjedhjet në Kosovë, me (2K) dy mijë vëzhgues më pak,

lipjanipress
Skip to toolbar