LipjaniPress

Turqia thotë se viktimat siriane kanë shenja të ‘sarinit’

Bota Lajme

Turqia thotë se testet fillestare të mostrave nga viktimat e një sulmi të dyshimtë kimik në Siri tregojnë se ata iu ekspozuan gazit ‘sarin’, një agjenti nervor shumë helmues.

Ministria e Shëndetësisë në Turqi tha të enjten se “sipas rezultateve të analizave të para, ka gjetje që dëshmojnë se pacientët iu ekspozuan substancës kimike (Sarin)”.

Sulmi që ndodhi të martën vrau më shumë se 80 njerëz dhe sëmuri dhjetëra më shumë, shumica prej të cilëve janë duke u trajtuar përreth kufirit më Turqinë, transmeton Gazeta Express.

Administrata e Trump dhe të tjerët kanë thënë se sulmi në qytetin e Khan Sheikhoun-it u krye nga forcat qeveritare, akuza këto që u mohuan nga Damasku.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Beteja e Presidentit për fajësimin e bashkësisë ndërkombëtare

lipjanipress

Aksident dy vetura tek semaforat në Lipjan tre persona të lënduar,(FOTO)

lipjanipress

Sulmuesi i Vehbi Kajtazit Del Para Gjykatës

lipjanipress

A JANË TË RREZIKUR NGA KANCERI DHE LEUKEMIA? ATA QË JETOJN DHE PUNOJN AFËR LINJAVE TË TENSIONIT TË LARTË

lipjanipress

Mbyllet stacioni i trenit në Dyseldorf, 5 të lënduar nga sulmi me sëpatë

lipjanipress

Une Florim Shala anetar i Kryesise se PDK-se – dega ne Lipjan, demantoj lajmin e meparshem te disa mediave

lipjanipress

E JASHTMJA MANIFEST I SË BRENDSHMES

lipjanipress

Berat Buzhala godet Shpend Ahmetin dhe e quan Kavec

lipjanipress

Nuland jep dorëheqje nga posti i ndihmës-sekretares amerikane të Shteti

Press Lipjani

Krojmiri ishte ndalesa e radhës ku kandidati për kryetar z. Heset Sahiti shpalosi programin për Krojmirin dhe Lipjanin.

lipjanipress

Kryeministrja britanike paralajmëron Skocinë: S’mund të jeni pjesë e BE’së si të pavarur

lipjanipress

Në qytetin e Lipjanit është ngritur Shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari (VIDEO+FOTO)

lipjanipress
Skip to toolbar