LipjaniPress

U përkujtuan dëshmorët dhe martirët e Komunës së Lipjanit

Lipjani

Nën patronatin e Kryetarit të Komunës së Lipjanit, Imri Ahmeti, sot në Qendrën Kulturore “Tahir Sinani”, është mbajtur Akademi Përkujtimore, me rastin e 18-të vjetorit të rënies së dëshmorëve dhe martirëve të komunës së Lipjanit.
Qytetarë të shumtë të Lipjanit dhe fshatrave përreth kishin ardhur në këtë akademi për të nderuar të rënët, duke përkujtuar 18-të vjetorin e masakrave dhe terrorit të forcave serbe në Komunën e Lipjanit.
Kryetari i Komunës së Lipjanit, Imri Ahmeti tha se sot po e rikujtojmë gjithë atë agresion pushtues famëkeq – serb, po e rikujtojmë flakën e viteve 98-99, vite të cilat mbajnë katrahurat tona të përjetimit, vite të cilat mbajnë përpjekjet tona shekullore e nacionale për liri dhe demokraci.
“Liria, ka emrin e vet tashmë, siç kishte çmimin e vet. Dëshmorët dhe martirët tanë nuk u pushtuan, ata vetëdijshëm u flijuan për ndërtimin e vendit tonë të lirë, sepse lirinë mjafton ta besosh, siç besuan ata fuqishëm me sakrificën e tyre për shtet –formim dhe shtet – ndërtim”, tha Kryetarit Ahmeti.
Ai po ashtu tha se obligimi ynë i përbashkët është jo vetëm shënimi i përvjetorëve, por edhe përkushtimi, angazhimi konsistent, i përhershëm moral dhe institucional i punës me përgjegjësi për të realizuar amanetin, ënderren, idealin e gjithë dëshmorëve dhe martirëve tanë.
“Varrezat e deshmorëve dhe martirve ne Sllovi, Ribar të Vogël, Hallaq të Vogël dhe gjithë varrezat tjera në territorin e komunës tonë e me gjerë, atje ku pushojnë përjetësisht martirët e dëshmorët tanë, janë vendet e shenjëta për ne, janë vendet e shenjëta për qytetarët e komunës sonë e më gjerë”, ka shtuar kryetari Ahmeti.
Fjalë rasti pati edhe përfaqësuesi i fshatit Ribar i Vogël, Nystret Kelmendi. Ai tha se dëshmorët dhe martirët, janë gurëthemeli i vendit tonë, kujtimi për ta, do të ruhet ndër breza.
Akademia është përmbyllur me një recital dhe dy këngë korale./Lipjanipress.com//

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

“Gëzim Gashi ( Albin Kurti i Ashkalive dhe Egjiptianve)”

lipjanipress

Punëtori për hartimin e Rregullores së re për subvencionet

Press Lipjani

BUJA AKUZON PROKURORINË SE PO E PENGON TË KANDIDOJË PËR LIPJANIN

lipjanipress

Vjedhje në një fshat të Lipjanit, ja çfarë bënë hajnat (Video)

lipjanipress

ME VETËVENDOSJE EDHE JANJEVA GATI PËR NDRYSHIM(FOTO)

lipjanipress

Për Llugaxhinë nuk flitet më vetëm në Kosovë, flitet në Evropë, në Amerikë dhe gjithandej ku jetojnë dhe punojnë llugaxhiasit.

lipjanipress

Përurohet projekti “Sistemi i unifikuar i adresave” në Komunën e Lipjanit(FOTO)

lipjanipress

Lulzim Qerimi i angazhuar për komunitetin Ashkanli. A do të jetë Lulzim Qerimi nënkryetari për komunitete, ma i sukseshmi në Kosovë pritet të shohim ne vijim.

lipjanipress

B.Olluri: Në shenjë falënderimi ,,Të jemi krenar për këta mjekë Kosovarë”

lipjanipress

ISH NËNKRYETARI I DEGËS SË AKR-SË NË LIPJAN I BASHKOHET LËVIZJES VETËVENDOSJE!

lipjanipress

Shuhet Agim Binaku, zëri i gazetarisë sportive

lipjanipress

PDK-dega në Lipjan viziton nëndegët në Smallushë dhe Bujari

lipjanipress
Skip to toolbar