LipjaniPress

U promovua enciklopedia “Bardhësitë e Atdheut

Lajme

 

Prishtinë,28 mars 2017.Sot,organizuar nga Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së,e udhëhequr nga kryetari,Hysni Gucati,u bë promovimi i veprës gjithëpërfshirëse me emrin simbolik “Bardhësitë e Atdheut”,të reporterit dhe veteranit të luftës,Afrim Mustafa.Kjo enciklopedi,përvec mijëra dëshmorëve përfshin edhe ngjarje të shumta dhe të rëndësieshme të sakrificës mbarëshiptare nëpër vite e shekuj.Me këtë rast,u tha se autori deri tash ka bërë gjashtë ribotime,porn ë ekzemplarë të kufizuar,duke shpresuar se në të ardhmën e afërt ta ribotojë prapë,si dhe ta përkthejë këtë vepër madhore edhe në disa gjuhë të botës.Krahas disa referuesve,për veprën në fjalë ka folur gjërë e gjatë historiani i mirënjohur Prof.Dr.Hakif Bajrami.Ndërsa,autori,Afrim Mustafa,në fjalën e tij para të pranishmëve ka thënë se ky përurim solemn i enciklopedisë me 2500 dëshmorë të luftërave të UÇK-së,”Bardhësitë e Atdheut”,është një dëshmi e një pune të madhe që e bëmë deri në realizimin e kësaj enciklopedie mbarëkombëtare.Andaj,synimi ynë mbetet që ta ribotojmë prapë veprën si dh eta botojmë edhe në disa gjuhë të huaja.Mirëpo,për ta realizuar këtë sdo mend se duhet një mbështetje nga institucionet tona.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Goditet organizata terroriste “Syri i Popullit”, arrestohen 5 persona

lipjanipress

MUSTAFA OPTIMIST SE KRYETAR I VUSHTRRISË DO TË BËHET NJERIU I DYSHUAR PËR KOPJIM NË PROVIMIN E JURISPODENCËS

lipjanipress

Lekaj: Shpresoj që Mustafa të mos ulet më kurrë në karrigen e kryeministrit

lipjanipress

Hoxhaj pret mbështetjen e SHBA-së në synimet për ndërkombëtarizim

lipjanipress

Familja Rugova në Zyrën e Thaçit: U dorëzohet medalja presidenciale për Ibrahim Rugovën

lipjanipress

Prizren: Për t’u shpëtuar shefave hidhet nga kati i dytë

lipjanipress

U ndihmuan me miell mbi 600 familje me nevojë në tërë Kosovën

lipjanipress

Pas 42viteve punë, pensionohet mesuesi Naim Bahtiri!

Granit

Iraku nuk e njeh Kosovën edhe pse “po përballet me presion”

lipjanipress

Komuna e Prishtinës paralajmëron largimin e familjeve që nuk janë raste sociale

lipjanipress

Haradinaj nesër para Gjykatës në Colmar ballafaqohet me akuzat e Serbisë

lipjanipress

Gazetari Musa Mustafa është kërcënuar me jetë, përmes një SMS-je të dërguar në gjuhën serbe nga një numër i operatorit IPKO.

Press Lipjani
Skip to toolbar