LipjaniPress

VARFËRIA DHE KUSHTET E JETESËS SË KOMUNITETIT ASHKALI

Lajme Op/Ed

Mirëqenia dhe kushtet e jetesës së komunitetit,Ashkali
krahasuar me të tjerë që jetojnë në Kosovë, mbetet jashtëzakonisht i ulët.
Në vazhdim, zhvillimet e dy dekadave të fundit në Kosovë nuk kanë influencuar pozitivisht
në mirëqenien dhe kushtet e jetesës të komunitetit Ashkali.
Niveli i të ardhurave të familjeve të këti komuniteti Ashkali del të jetë shumë i ultë dhe
lirisht mund të thuhet se ky nivel i ultë i të ardhurave mujore nuk ju mundëson shumicës
së familjeve të tyre që të zhvillojnë një jetë në kushte normale.

Mirsad Tahiri gazetar i Radio Kosovës, programit të dytë./Lipjanipress.com//

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Trupi gjykues në Colmar të Francës ka marrë vendim që me datën 27 prill do të merret vendimi lidhur me akuzat e bëra nga shteti serb në drejtim të liderit të AAK-së Ramush Haradinaj.

Press Lipjani

Vritet edhe një kosovar në Siri

lipjanipress

Konjufca ia përsërit Fajonit qëndrimin e VV’së për Demarkacion

lipjanipress

Kreu i Bashkisë së Kukësit i prerë: S’ka takim me Ramën nëse nuk liron kuksianët

lipjanipress

Turqia arreston 610 persona, dyshohen për terrorizëm

lipjanipress

Shpërthim më bombë në një xhami gjatë namazit të xhumas 2 të vrarë 75 të lenduar rënd

lipjanipress

Ky është moti për sot

Press Lipjani

Aksident në Vushtrri, lëndohen gjashtë femra

lipjanipress

Hashim Thaçi jep një lajm të ri për vizat! (VIDEO)

lipjanipress

Megjithatë kryeministri thotë se do ta mbrojë lirinë e mediave

lipjanipress

Goditet në kokë me shufër hekuri një 12-vjeçar nga Shkupi

lipjanipress

Darmanovic: Bëhemi pjesë e NATO-s në fund të majit

lipjanipress
Skip to toolbar