LipjaniPress

Vazhdojnë përplasjet në Podujevë: LDK thotë se PDK po i krahason arsimtarët me qentë

Lajme

Komuna e Podujevës që udhëhiqet nga Agim Veliu i LDK’së ka reaguar ndaj deklaratave të partisë opozitare në këtë komunë. Partia e Agim Veliut po thotë se dega e PDK’së në Podujevë po bënë fushatë propaganduese.

LDK thotë së PDK po merr si shkas vizitën e kryetarit Veliu në një shkollë ku është duke u realizuar projekti kontrollit sistematik të nxënësve me qëllim të parandalimit të sëmundjeve të ndryshme dhe edukimin shëndetësor.

“Dhe, pa fije turpi kjo parti bën krahasimin e përkujdesjes shëndetësore për nxënësit në shkolla me rrezikun që u kanoset atyre nga qentë endacakë. Ndërsa, PDK e di fortë mirë se Komuna dhe vetë kryetari Veliu, tash e një vit janë duke kërkuar zgjidhje për qentë endacak, por kjo çështje ka mbetur të zgjidhet në nivel të vendit”, thuhet në njoftimin e komunës së Podujevës.

Njoftimi i plotë:

Partia Demokratike e Kosovës – Dega në Podujevë, ka ndez motorët e fushatës dhe propagandës politike ndaj Komunës së Podujevës, pa zgjedhur formë as mjete.
Në propagandën dhe fushatën e saj ndaj kryetarit të Komunës dhe administratës komunale, PDK shkon aq larg sa edhe mësimdhënësit e shkollave të kësaj komune i krahason me qentë endacakë.

Shkas për kumtesat e përditshme të PDK-së është bërë çdo aktivitet dhe angazhim i kryetarit të Komunës, të cilat po e pengojnë PDK-në.

PDK merr si shkas vizitën e kryetarit Veliu në një shkollë ku është duke u realizuar projekti kontrollit sistematik të nxënësve me qëllim të parandalimit të sëmundjeve të ndryshme dhe edukimin shëndetësor. Thua se kryetari Veliu asnjëherë deri tash nuk i paska vizituar shkollat!

Dhe, pa fije turpi kjo parti bën krahasimin e përkujdesjes shëndetësore për nxënësit në shkolla me rrezikun që u kanoset atyre nga qentë endacakë. Ndërsa, PDK e di fortë mirë se Komuna dhe vetë kryetari Veliu, tash e një vit janë duke kërkuar zgjidhje për qentë endacak, por kjo çështje ka mbetur të zgjidhet në nivel të vendit.

Që ironia të jetë më e madhe, rrezikun nga qentë endacakë për nxënësit, PDK e ndërlidh edhe me “rrezikun” nga mësimdhënësit e “pakualifikuar”.

Është e pavërtetë se në shkollat e Komunës së Podujevës punojnë mësimdhënës të pakualifikuar dhe këtë e dëshmojnë edhe raportet e rregullta të Inspeksionit të MASHT-it. Prandaj, sa jo korrekte, është po aq e pamoralshme që dikush në PDK mësimdhënësit e tyre të deridjeshëm (ata me shkolla normale), që dhanë gjithçka për mbijetesën e shkollës shqipe, t’i krahasojnë me qentë endacakë.

E kuptojmë që krejt këtë PDK po e bën në kuadërtë fushatës politike. Mirëpo, edhe në politikë edhe në luftën për pushtet, ka disa rregulla dhe norma morale e njerëzore.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

PUNËTORI PËR TË MBËSHTETUR KOMUNITETET E TË MËSUARIT SË BASHKU

Press Lipjani

Jep dorëheqje zëvendësministri Lirak Çelaj

lipjanipress

Filloi edhe asfaltimi i rrugës Magure-Blinajë (FOTO)

lipjanipress

Shokohen shkencëtarët me këtë zbulim për Kosovën dhe Shqipërinë

lipjanipress

Ndërtohet qendra për përkujdesjen e fëmijëve bonjakë në Gjilan

lipjanipress

Këto vende do të kenë reduktime të energjisë elektrike nesër

lipjanipress

Florim Shala jep dorëheqje nga të gjitha funksionet në PDK në ditën e zgjedhjeve

lipjanipress

Detaje të reja nga përgjimet që çuan në arrestimin e zyrtarit të lartë të Qeverisë (Video)

lipjanipress

NATO strikt neutrale ndaj statusit: Nuk ua njeh Mustafës e Thaçit postet që i mbajnë

lipjanipress

Tronditen banorët e Gjenevës nga një libër islamik që kanë pranuar me postë

lipjanipress

Sindikata e Doganës e shqetësuar për sulmin ndaj oficerëve doganorë në Vushtrri

lipjanipress

Harrojeni Gjermaninë, ky vend hapi rrugën për punësim dhe “letra”, ja si mund t’i merrni shumë lehtë

lipjanipress
Skip to toolbar