LipjaniPress

Vetëm 4 % e grave trashëgojnë pronë

Lajme

Mungesa e kornizës ligjore, informaliteti e të tjera, kanë ndikuar në mosrealizimin e të drejtës pronësore në Kosovë, e cila është edhe e drejtë elementare e qytetarëve.

Kështu u tha gjatë prezantimit të strategjisë kombëtare për të drejtat pronësore, ku ambasadori i SHBA-s, Greg Delawi tha se kur kishte ardhur në Kosovë nuk e dinte se do të merrej me shumë qejf me reformën e të drejtës pronësore.

Delawi tha se përparimi në të drejta pronësore është i domosdoshëm. Ai shtoi se vetëm 4 për qind e grave trashëgojnë pronë, duke shtuar se të drejtat pronësore janë edhe të drejta të njeriut.

Ndërsa, zëvendëskryeministri i Kosovës, njëherit kryesues i komisionit për zbatimin e strategjisë, Hajredin Kuçi tha se kjo strategji definon gjithë atë çka dëshirojnë të bëjnë për të siguruar të drejtat pronësore.

Kuçi tha se gratë janë të përjashtuara nga e drejta pronësore dhe se është hera e parë që po merren drejtpërdrejt me të drejtat e qytetarëve.
Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha theksoi për një shoqëri të lirë e drejta pronësore është e drejtë elementare për të.
Ajo tha se mungesa e kornizës ligjore, informaliteti e të tjera, kanë ndikuar në mosrealizimin e të drejtës pronësore.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Erdogan: Evropa “fashiste dhe mizore”, po i ngjan Luftë së Dytë Botërore

lipjanipress

Kulmet e banesave në Prishtinë të mbuluara me material kancerogjen – lesenit

lipjanipress

Organizatat e Shoqërisë Civile të Komunës së Lipjanit shqyrtuan prioritetet e programit ReLOad

lipjanipress

Shpend Ahmeti vazhdon të bëhet “horë me tupan” (Foto)

lipjanipress

Kosova e gatshme t’i avancojë marrëdhëniet me NATO-n

lipjanipress

Presidenti dhe Kryeministri s’thonë asnjë fjalë për dorëheqjen e Shefit të AKI’së

lipjanipress

Qeveria emëron kryeakademikun Hivzi Islami në krye të Komisionit për Matjen e Territori

lipjanipress

Hoxha: Rruga drejt integrimit e vetmja alternativë

lipjanipress

KOMUNITETI I FSHATIT LLUGAXHI NË LONDER MBËSHTET SELATIN RETKOCERIN

lipjanipress

Rrëfimi i shtatzënës shqiptare që i shpëtoi sulmit në Stokholm

Press Lipjani

Mbahet mbledhja konsultative e bordit të drejtorëve

lipjanipress

Veseli prapë ia ngatërron mbiemrin deputetes së LDK-së

lipjanipress
Skip to toolbar