LipjaniPress

Veteranët shpresojnë se do të udhëheqin Agjencinë qeveritare për kategoritë e dala nga lufta

Lajme Lipjani

Kosova shumë shpejt do të bëhet me një agjenci të re. Qeveria e Kosovës tashmë është në fundin e projektimit të Agjencisë që do të marrë mbi vete menaxhimin e të gjitha kategorive të dala nga Lufta e fundit në Kosovë, e të cila janë të shpërndara në shumë ministri.

Mbi 100 milionë euro pritet t’i menaxhojë kjo Agjenci, e cila do të marrë bekimin e qeverisë gjatë muajit maj, raporton KTV.

Edhe Organizata e Veteranëve të Luftës pretendon të jetë pjesë e këtij institucioni, madje udhëheqësit e saj pretendojnë ta drejtojnë atë.

Veteranët e shohin Agjencinë edhe si mundësi të transferimit të linjave buxhetore nga një kategori tek tjetra.

Ata besojnë se teprica nuk do të kthehet në Thesarin e shtetit, por do të përdoret për nevojat shëndetësore të invalidëve dhe veteranëve të luftës.

Pare se të niste zbatimi i Ligjit të Veteranëve, gjatë vitit 2015 bazuar në disa statistika të Ministrisë së Punës, rreth 11 mijë familje të kategorive të ndryshme kanë marrë pension nga kjo ministri.

Ndërsa, pas nisjes së zbatimit të ligjit të Veteranëve, nga tetori i vitit 2015 e deri me tani, edhe rreth 30 mijë veteranë janë duke marrë nga 170 euro në formë të pensionit nga Ministria e Punës.

Pos kësaj, bazuar në ligjin për Vlerat e luftës dhe atë për të pagjeturit, janë edhe disa ministri, si Ministria e Shëndetësisë, e Arsimit, e Kulturës e Transportit, të cilat i mbështesin dhe ndajnë buxhet për kategoritë e luftës.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Qeveria Mustafa pranë rrënimit, ja çfarë thotë partia e tij për koalicionin

lipjanipress

Komuna e Prishtinës paralajmëron largimin e familjeve që nuk janë raste sociale

lipjanipress

Shokuese qfar gjendet brenda Produkteve

lipjanipress

Lulzim Rrustemi: Shumë shpejt do ta thërrasim mbledhjen e Kuvendit të Komunës (VIDEO)

lipjanipress

Shefi i NATO’s: Do t’i rezistojmë ndikimit rus në Ballkan

lipjanipress

Në Kolegjin “Mehmet Akif”mbahet ceremonia e diplomimit të maturantëve të gjeneratës së 12-të

lipjanipress

Avni Llumnica është i dyshuari tjetër për tentim-vrasjen e Azem Vllasit (Foto)

lipjanipress

Familja Misini, mbështetë Forcën për Ndryshim në krye me Ismet Hajrullahun

lipjanipress

PDK godet rëndë Ramiz Kelmendin: U pasurove duke bërë biznes me Serbinë

lipjanipress

Hoxha i SPRTK-së: Udhëheqja e RTK-së nuk jep përgjegjësi për asgjë

lipjanipress

Berat Buzhala godet Shpend Ahmetin dhe e quan Kavec

lipjanipress

Parashikimi i motit për javën që po vjen

lipjanipress
Skip to toolbar