LipjaniPress

Vetëvendosje: Nëse zgjedhjet nuk manipulohen, PDK do të jetë në opozitë

Lajme

Deklaratat e shumta të deputetëve të Partisë Demokratike të Kosovës lidhur me zgjedhjet e parakohshme kanë nxitur debat në vend.

Si duket përpos zgjedhjeve lokale në muajin tetor, brenda këtyre muajve ekziston mundësia që të ketë zgjedhje të përgjithshme në vend.

Sipas deputetes së Lëvizjes Vetëvendosje, Shqipe Pantina, kreu i PDK-së, ka tashmë disa javë që ka filluar fushatën zgjedhore.

“Ka tashmë disa javë që kreu i PDK-së, ka nis fushatën zgjedhore. Ai duke shfrytëzuar pozitën e kryetarit të Kuvendit dhe kështu gjitha resurset shtetërore po bën fushatë personale e partiake, dhe kjo na bënë të besojmë se zgjedhjet janë shumë afër”, ka thënë Pantina për Indeksonline.

Sipas Pantinës, të gjitha sondazhet e fundit kanë nxjerrë Vetëvendosjen fituese.

“Do të thotë se nëse zgjedhjet nuk manipulohen dhe nuk vidhen, Vetëvendosje do të ketë mandatin për formimin e qeverisë, dhe kur Vetëvendosje është në qeveri, PDK duhet të jetë në opozitë.

Ndërsa LDK tashmë është një parti aq e dëshpëruar sa ka filluar shpresën për mbijetesë ta kërkojë tek të vdekurit, ata kanë nevojë jo vetëm për ndërrim të lidershipit të vetë por edhe të mendësisë udhëheqëse, sidoqoftë ky është problem i tyre i brendshëm të cilin shpresoj nuk do e kenë mundësinë ta bartin në qeveri”, ka përfunduar, Pantina.

Duhet përkujtuar që Lëvizja Vetëvendosje së fundi ka publikuar edhe një sondazh ku del të jetë e para nga përkrahja qytetarë në vend.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Këto vende do të kenë ndërprerje të rrymës ditëve në vijim

lipjanipress

Hoxhaj: Serbia po përgatit skenarë të tjerë të provokimeve në rajon

lipjanipress

DETAJET e ngjarjes tronditëse në Fier, çfarë ndodhi me nxënësen e Dizajnit

Press Lipjani

Anita Muçaj – Haradinaj ka thënë se e ka pritur një shtyrje të seancës nga Gjykata e Colmarit

Press Lipjani

Shpërthim në një banes në Londër

lipjanipress

“Topliqani per Sejdiun” mbledh 2765€ per 12 ore

lipjanipress

Vihet gurëthemeli për ndërtimin e Shkollës së Mesme Profesionale “Adem Gllavica” në Lipjan

lipjanipress

Kjo është letra e Thaçit drejtuar Veselit pas tërheqjes nga iniciativa për ushtri (DOKUMENT)

lipjanipress

Vetëvendosje skeptike për mënyrën si është sjell ligji për Ushtrinë

lipjanipress

Policia Merr në Pyetje Deputetin Milaim Zeka për Shmangie nga Tatimi

lipjanipress

Kadri Veseli shpjegon dallimin ndërmjet ‘ktu’ dhe ‘kty’ (Video)

lipjanipress

I pari i Lipjanit Imri Ahmeti me bashkëpunëtorët e tij po ashtu sot kanë vizituar punimet në Llugagji

lipjanipress
Skip to toolbar