LipjaniPress

Vihet gurëthemeli për ndërtimin e Shkollës së Mesme Profesionale “Adem Gllavica” në Lipjan

Lajme Lipjani

Kryetari i Komunës së Lipjanit, Imri Ahmeti, bashkë me zëvendësministrin e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Heset Sahiti sot para një numri të konsideruar të nxënësve, arsimtarëve dhe të pranishmëve të tjerë kanë vënë gurëthemelin për ndërtimin e Shkollës së Mesme Profesionale “Adem Gllavica” në Lipjan.

Në këtë rast Kryetari Ahmeti ka uruar nxënësit dhe mësimdhënësit e kësaj shkolle për fillimin e punimeve në obejtkin e ri shkollor, duke theksuar se Komuna e Lipjanit është e përkushtuar që lëmin e arsimit ta ketë prioritet me qëllim të krijimit të hapësirave më moderne për nxënës.
“Për mua është një kënaqësi e vaçantë që sot po niset një objekt i ri shkollorë i cili do t’iu shërbej gjeneratave të ardhshme, pra do të shërbejë në përgatitjen e kuadrove të reja për Komunën e Lipjanit. Sigurisht ky është akt i shënuar për ne. Presim që nga pranvera e vitit të ardhshëm të filloj edhe renovimi i objektit tjetër egzistues të shkollës profesionale dhe në këtë mënyrë të bëhet kompletimi i infrastrukturës së nevojshme shkollore për të gjithë nxënësit” tha kryetari Ahmeti.
I pari i Lipjanit ka theksuar se përveq ndërtimit të objektit shkollor, do të mbetet obligim i yni i përbashkët që në vazhdimësi t’i plotësojmë të gjitha kushtet që të arrijmë një cilësi më të mirë në mësimnxënie për gjeneratat që do vijnë.
Në anën tjetër urimin për fillimin e punimeve e ka mirëpritur edhe zëvendësministri i Arsimit, Heset Sahiti.
“Jam këtu t’iu uroj këtë fillim të punimeve, një fillim të shkollës së re. Është punuar në kushte jo të favorshme për nxënësit. Faza e parë ndërtimore parashihet të përfundojë në fund të vitit 2018 dhe kushton 450 mijë euro”, ka thënë Sahiti.

Facebook Comments Box
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

PLAKU ALBIN KURTIT: UNË TY TË KAM PËRCJELLUR QE 10 VITE, GJITHA FJALËT TË KANË DALË TË VËRTETA (VIDEO)

lipjanipress

Dënohet me dy vjet burg ish-ministri i Brendshëm i Francës

lipjanipress

Nuk do të besoni se në çfarë kushtesh jetojnë këto familje në Komunën e Prishtinës (Foto)

lipjanipress

Kjo është pasuria dhe kursimet e Avdullah Hotit, kandidat për kryeministër i LDK-së

lipjanipress

Deputetja e LDK’së paralajmëron prishjen e koalicionit me PDK’në

lipjanipress

Shëndetësia e Lipjanit përfiton pajisje bazike për Kujdesin Primar Shëndetësor

lipjanipress

Këto janë vendet që nesër do të mbesin pa rrymë

lipjanipress

Vendet që do të mbesin pa rrymë gjatë ditëve në vijim

lipjanipress

Musliu: UNMIK ka procesverbale ku Lumezi thotë se nuk e ka provimin e jurisprudencës

lipjanipress

Çfarë po ndodh mes PDK-së dhe VV-së? Përçahet opozita: Adoleshentë politik

Granit

Alarmi vjen nga Franca: Trump dhe Putin do të “rivizatojnë” hartën e Evropës

lipjanipress

Edhe Komuna e Lipjanit i bashkohet aksionit ” Ta Pastrojmë Kosovën” (FOTO)

lipjanipress
Skip to toolbar