LipjaniPress

Ymer Troshupa: Poezi Dëshmitarit të Lirisë.

Lipjani Op/Ed

Komandant ti ishe i kohës, por ne u bëmë të vonuar
Deri tani disa, veq kur ke rënë të kanë kujtuar
Asnjëherë nuk e kujtuan arsyen pse u flijove
Vetëm në ktë ditë dhe në fushatë atyre ju kujtove..

Do të të quaja Skenderbe, por një gjë nuk më lejoi
Gjithë e dijmë se Skenderbeu, Turqit për shumë kohë i luftoi
E si ti fyej sot ata, që varrezat e familjes suaj i ngriten
Se komandantët që mbeten mbrapa, as njëherë nuk u mërziten.

Nuk kam qëllim të thellohem, më shumë në Histori
Sepse gjëra të tilla, nuk përshkruhen me dy fjalë a tri
Por sot ndjehen mirë, gjithë ata që ndjehen me gjak Shqipëtar
Dhe bëjnë shpalosjen tënde, duke qenë faqebardhë.

Gjithë jemi dëshmitar të kohës, dhe një gjë mirë ta kujtojmë
Kur u nda buxhet për juve, disa smunden as të votojnë
Por për të gjithë ata do të kujdeset Historia
Nuk mund ti rrëzoj askush figurat, që i ngriti vet Liria./LipjaniPress.com//

Shkroi Ymer Troshupa 

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

Për një qeverisje që nuk e kemi parë në Lipjan Shkruan: Albulena Kelmendi

lipjanipress

Pa mbështetje në Kosovën e lirë

lipjanipress

Reagon Lëvizja Vetëvendosje – Lipjan

lipjanipress

Nikka publikon këngën e saj me te re ‘Ani Mori Nuse’ (Video)

lipjanipress

Përurohet objekti i ri shkollor në Bujan

lipjanipress

40,000.00 euro për ndërtimin e trotuarit dhe ndriçimit publik në fshatin Bujari

lipjanipress

Hajriz Rashiti zgjedhet punëtor më i dalluar i vitit 2018 (FOTO)

lipjanipress

7 opinione për 10-shin e Lëvizjes Vetëvendosje në Lipjan Shkelzen Bislimin

lipjanipress

U bënë gati katër muaj të bllokimit të punës së Kuvendit komunal nga Kryesuesja e KK- së në mënyrë të jashtëligjshme duke shkel rëndë LVL

lipjanipress

B.Olluri: Në shenjë falënderimi ,,Të jemi krenar për këta mjekë Kosovarë”

lipjanipress

KQZ-ja mund të mbetet pa kryetar

lipjanipress

Salla Rinore nuk kishte hapësirë të duhur për ti pranuar të gjithë këta anëtarë dhe simpatizues të cilët bartnin flamuj partiak dhe shtetëror(FOTO+VIDEO)

lipjanipress
Skip to toolbar