LipjaniPress

Zgjedhjet i kushtojnë vendit 5 milionë euro, KQZ aprovon buxhetin

Lipjani

Komisioni Zgjedhor ka miratuar buxhetin për zgjedhjet e jashtëzakonshme që do të zhvillohen në Kosovë më 11 qershor. Ky buxhet do të përfshijë shumë e afro 5 milionë eurove.

Të gjitha këto mjete do të shfrytëzohen për prodhim të materialeve zgjedhore, pagesa te vëzhguesve dhe komisionarëve, transport të materialeve sensitive, etj.

Ky propozim morri miratimin e anëtareve të KQZ’së, pasi u prezantua nga Ilir Gashi nga Këshilli për buxhet i KQZ.

Kujtojmë se Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka vendosur që më 11 qershor të mbahen zgjedhjet e parakohshme në vend. E Komisioni i Zgjedhjeve tashmë ka filluar përgatitjet për fushatën zgjedhore.

KQZ në mbledhjen e të enjtes miratoi edhe planin operacional, që nder tjera parasheh që fushata të zgjasë vetëm 10 ditë – ajo do të nisë më 31 maj si dhe do të përfundojnë më 9 qershor.

Në këtë mbledhje, anëtari i KQZ’së Betim Gjoshi, ka propozuar që KQZ t’iu drejtojë kërkesë vëzhguesve ndërkombëtarë që ti monitorojnë zgjedhjet e 11 qershorit. /GazetaExpress/.

Facebook Comments
Pelqeni Faqet nga LipjaniPress:

Related posts

VETËVENDOSJ në Lipjan nuk ka te ndalun qdo ditë një numër i madh i qytetarëve anëtarsohen

lipjanipress

Ministri Selimi shuan Departamentin e hetimeve mjekoligjore të krimeve të luftës (Video)

lipjanipress

Rrahje mes disa personave në Lipjan (FOTO+VIDEO)

lipjanipress

Kryetari Ahmeti Njofton të gjithë qytetarët e Komunës së Lipjanit

lipjanipress

Fshati Smallush mbështetë programin e Lëvizjes Vetëvendosje! dhe Selatin Retkocerin

lipjanipress

“Topliqani per Sejdiun” mbledh 2765€ per 12 ore

lipjanipress

Komunikat :Partia e Ashkalive për Integrim Dega-Lipjan

lipjanipress

Posta gjermane kërkon punëtorë nga Kosova

lipjanipress

Kreu i Partisë Demokratike të Kosovës ,dega në Lipjan z. Shukri Buja i shoqëruar nga anëtarët e kryesisë së PDK-së ,sot bënë homazhe dhe vendosën kurora lulesh në nderim të të rënëve për liri

lipjanipress

Këto vende do të kenë ndërprerje të rrymës në ditët në vijim

lipjanipress

LDK-Lipjan: Baica dëshmoj se di të mbështes ata që punuan për të mirën e tyre

lipjanipress

Fillon turniri “Kupa e Pavarësisë 2017”

lipjanipress
Skip to toolbar