LipjaniPress

Presidenti i Serbisë po kërkon paqe me Kosovën, s’flet më për luftë

Lajme

Presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikoliq, ka thënë se Serbia do të insistojë në paqe, deri tek e cila, sipas tij, është arritur duke iu falënderuar marrëveshjeve në Bruksel dhe i cili mund të ruhet vetëm nëse të dy palët e respektojnë.
“Shqiptarëve do t’u themi haptazi se respektimi i marrëveshjeve është kusht për paqen, ndërsa përfaqësuesit e BE-së kanë për obligim të parandalojnë, e nëse kjo nuk është e mundshme, të ndalojnë çdo veprim i cili përkeqëson direkt paqen dhe sigurinë e të gjithë banorëve në Kosovë e Metohi”, ka thënë Nikoliq duke komentuar deklaratën e sotme të kryeministrit serb Vuçiq se në bisedimet me Kosovën në Bruksel, Serbinë do ta përfaqësojë edhe presidenti i vendit, transmeton Koha.net.

Nikoliq ka thënë më tej se Serbia dëshiron ta vazhdojë dialogun dhe nuk do ta ndërpres atë e para.

“Dëshirojmë paqe dhe ne nuk do ta prishim të parët”, ka përfunduar presidenti serb.

Kujtojmë se pas ndalimit të trenit serb për të hyrë në Kosovë, ishte presidenti serb, Nikoliq, ai që kërcënoi me dërgim të ushtrisë në Kosovë.

“Derisa të jem në këtë funksion do të përpiqem që të mos luftoj me askënd. Nëse kjo do të jetë e pamundur, do të përpiqem si komandant suprem, ta marr përgjegjësinë për vendimet e mia”, deklaroi ditë më parë Nikoliq duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve pas mbledhjes së Këshillit për Sigurinë Kombëtare, përcjell Koha.net.

I pyetur nëse është i gatshëm ta dërgojë ushtrinë në Kosovë, Nikoliqi e pohoi: “Po që se i vrasin serbët, të gjithë do të shkojmë atje, e jo vetëm ushtria. Ja, edhe unë do të shkoj i pari, nuk do të ishte kjo hera e parë”.

Facebook Comments

Related posts

Bilall Sherifi i përgjigjet Anton Berishës: Mos e fut hundën ku nuk e ke vendin

lipjanipress

Zjarr në një ndërtesë në Lipjan, ka të lënduar

lipjanipress

Gllavica përkrahë fuqishëm Dr. Fitim Selimin

lipjanipress

Publikohen fotografitë e të arrestuarve për sulmin kundër drejtorit të burgjeve (Foto)

lipjanipress

Lutfiu: Turqia do të vazhdojë t’i njohë diplomat e Maqedonisë (VIDEO)

lipjanipress

Tiranë: Del nga shtëpija për të fituar kafshatën e gojës për fëmijet e tij edhe kjo ndodh (Video+Foto)

lipjanipress

Shërbimi Korrektues me qendër gjysmë të hapur edhe në Lipjan

Granit

Mbi 106 të vdekur në ortekun e borës në Afganistan

lipjanipress

Fillon marshi “Një miliard në këmbë” kundër dhunës ndaj grave

lipjanipress

Linda Shahini rizgjedhet kryesuese e Grupit të Grave të Komunës së Lipjanit (FOTO)

lipjanipress

Hyn në fuqi Ligji për pandeminë COVID-19, këto janë dënimet e parapara për ata që nuk respektojnë masat

lipjanipress

Kadri Veseli i bën ofert antarit të Vetëvendosjes!

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli