LipjaniPress

Kroatëve po iu pengon arrestimi i Haradinajt, akuzojnë Serbinë

Lajme

“Kroatë po i pengon edhe arrestimi i ish – komandantit të UÇK-së Ramush Haradinaj në Francë me fletë arrest të Serbisë dhe e akuzojnë Serbinë se po e merr rolin e ‘Hagës së vogël’”, kanë shkruar mediat serbe.

Në Bruksel është në hartim e sipër rezoluta për përparimin e Serbisë në integrimet evropiane dhe që do të prezantohet në Këshillin për Politikë të Jashtme në parlamentin Europian më 27 shkurt

Në këtë rezolutë janë paraqitur 325, ankohet “veçernje novosti” i Beogradit se nga gjithë ky numër nga eurodeputetët kroatë janë paraqitur 84 sosh, pra një e katërta e tyre.

Vërejtjet e kroatëve kanë të bëjnë kryesisht me mbrojtjen e minoritetit kroat në Serbi, me kthimin thesarit kulturor,e zgjidhjen e çështjes së kufijve ndërshtetërorë si dhe me suspendimin e ligjit të Serbisë për juridiksionin e përgjithshëm për krimet e luftës.

“Kroatë po i pengon edhe arrestimi i ish – komandantit të UÇK-së Ramush Haradinaj në Francë me fletë arrest të Serbisë dhe në amendamente e akuzojnë Serbinë se po e merr rolin e ‘“Hagës së vogël’”.

Për Zagrebin therë në sy janë edhe bashkëpunimi Beograd – Moskë, sidomos ushtrimet e përbashkëta e janë dhënë vërejtje edhe pse Serbia s’i ka dorëzuar tre radikalët e vet në Tribunalin e Hagës për mosrespektim të Gjykatës.

Kroatët kanë kërkuar qartë që në rezolutë të vihet kusht që çështjet bilaterale të zgjidhen në fillim të negociatave Serbi – BE.

Facebook Comments

Related posts

Merkel paralajmëron Trumpin për masat proteksioniste

lipjanipress

Sa trupa e çfarë armë do të kenë Ushtria e Kosovës?

lipjanipress

Ramush Haradinaj flet nga Franca: Më ngeli merak që s’isha në përvjetorin e Rugovës (Audio)

lipjanipress

Turqia thotë se viktimat siriane kanë shenja të ‘sarinit’

lipjanipress

50 euro gjobë për shoferët që s’e kanë me vete Raportin Evropian të Aksidenteve [video]

lipjanipress

Kryetari Ahmeti kërkon punë dhe angazhim maksimal nga shefat e sektorëve

lipjanipress

Shkumbin Demolli: Njoftim Për Protest Me daten 17tetor Sheshi Skenderbeu,protestojm me Moton Duam Pun,Ftojm LVV-LDk-Alternativen dhe tëgjith qytetart të Na Bashkohen.

lipjanipress

Imami Musliu: Kur i pashë 56 kufomat, s’e besoja se ishte edhe Adem Jashari

lipjanipress

Begaj: Krenar që Nuk Kishte Asnjë të Vdekur nga Rriqrat

lipjanipress

Vdekja e 27-vjeçares në Gjinekologji: Familja kërkon ekspertizë të re (Video)

lipjanipress

Turqia paralajmëron luftë fetare në Europë

lipjanipress

Scott: Kosova nuk duhet të ngutet me ushtri

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli