LipjaniPress

Lëvizja “Stop Operacionit Soros”: Uashingtoni ta revidojë punën e USAID-it në Maqedoni

Lajme Maqedoni

Lëvizja “Stop operacionit Soros” do të kërkojë nga Stejt Departamenti, kongresi dhe Senati i SHBA-së që të kryejë revizionin për punën e USAID-it në Maqedoni, në katër vitet e fundit sepse, sipas tyre, ka politizim të konsiderueshëm dhe keqpërdorim të një pjese të ndihmës financiare që SHBA-a i je Republikës së Maqedonisë përmes USAID-it.

Sipas “Stop Operacionit Soros”, nga shkurti 2012 USAID-i filloi bashkëpunimin me fondacionin “Shoqëri e hapur” e financuar nga Soros dhe nënshkroi marrëveshje për projektin për zhvillim të shoqërisë civile në Maqedoni ku rolin kryesor e ka pasur Fondacioni “Shoqëri e Hapur”.

“Në dhjetor të vitit 2012 në Maqedoni filloi të krijohet kriza me bllokimin e Parlamentit nga ana e LSDM-së kur duhet që të miratohej buxheti i RM-së ku pasoi edhe sulmi i Kuvendit nga ana e LSDM-së.
Ky bashkëpunim i lidhur midis USAID-it dhe SOROS-it përfundoi më 31 gusht të vitit 2016, ose më saktë, në periudhën kur përfunduan edhe protestat e të ashtuquajturit “Revolucioni shumëngjyrësh”.
Këtu lind pyetja, nëse bashkëpunimi midis USAID-it dhe SOROS-it ishte i qëllimshëm dhe i keqpërdorur me qëllim që të krijohet një krizë e thellë politike dhe krizë sigurie në RM”, deklaroi sot Nikolla Sërbov nga Lëvizja “Stop operacionit Soros”.

Ai theksoi se është paralajmëruar një projekt i ri i USAID-it përmes organizatës të quajtur Ist Uest Menaxhment, e cila bashkëpunon me Fondacionin Shoqëri e Hapur.

Ai shtoi se administrata e tij dhe tatimpaguesit në SHBA duhet që të dinë se në periudhën e kaluar përmes USAID-it është përkrahur LSDM-ja me çka në mënyrë direkte politikisht vepron në Maqedoni, duke mbajtur anshmëri në jetën politike në vend.

Facebook Comments

Related posts

Bastisen zyrat qendrore të Frontit Nacional të lideres së ekstremit të djathtë Le Pen

lipjanipress

Pa mbështetje në Kosovën e lirë

lipjanipress

Kur Slobodan Milosheviq i premtonte turmës në Beograd arrestimin e Azem Vllasit (VIDEO)

lipjanipress

Këtu përqafohen Prindërit horror në gjykatë

lipjanipress

Ish-Drejtori Arsimit në Prishtinë: Ahmeti të japë përgjegjësi për punësimin e 276 militantëve

lipjanipress

Trump e largon Amerikën nga një marrëveshje e rëndësishme tregtare

lipjanipress

SHBA-ja përgatitet për një sulm bërthamor nga Kim Jong-un

lipjanipress

Aksidentohet për vdekje motoristi shqiptar në Zvicër

lipjanipress

EU observer: Hashim Thaçi dhe Daut Haradinaj pritet të akuzohen nga Gjykata Speciale

lipjanipress

Sekuenca gjatë nënshkrimit të marrëveshjes së bashkëpunimit në mes të Kryetarit Imri Ahmeti dhe Ministres Hykmete Bajrami(VIDEO)

lipjanipress

Deklarata ‘bombë’ e presidentes kroate për serbët

lipjanipress

Astrit Haraqija: Kur ka bo ushtri Ibrahim Rugova e LDK’ja ju nuk keni qenë në Kosovë (Hahahahaha)

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli