LipjaniPress

Talebani i dërgon letër presidentit Donald Trump

Lajme

Talebani i ka bërë thirrje presidentit të SHBA-së, Donald Trump, që t’i tërheqë trupat amerikane nga toka e Afganistanit.

Në një letër të hapur dërguar Trumpit, lëvizja politike fundamentaliste e sektit islamik suni, Talebani, ka thënë se “asgjë nuk është arritur në 15 vite luftë, përveç shkatërrimit dhe derdhjes së gjakut,” transmeton express.

Në letrën e publikuar në ueb-sajtin e vet zyrtar, kjo lëvizje kryengritëse ka thënë se SHBA-ja e ka humbur besueshmërinë pasi që ka shpenzuar 1 trilion dollarë në një ngatërresë kjo frytdhënëse.

“Prandaj, përgjegjësia për t’i dhënë fund kësaj lufte po ashtu bie mbi supet tuaja [SHBA-së]” thuhet në letrën e Talebanit.

Deri tani, Trump ka thënë pak në publik rreth Afganistanit, ku rreth 8.400 trupa amerikane janë ende prezent si pjesë e koalicionit të udhëhequr nga NATO për t’i përkrahur forcat vendore.

Facebook Comments

Related posts

Uragani Harvey, vogëlushja e humbur shpëtohet nga kalimtari (Video)

lipjanipress

Demantohet keq Isa Mustafa, ja sa qytetarë i punësoi Qeveria e tij në të vërtetë

lipjanipress

Veseli prapë ia ngatërron mbiemrin deputetes së LDK-së

lipjanipress

BE paralajmëron themelimin e Asociacionit pas rrënimit të murit në Veri

lipjanipress

Hoxhaj në Kroaci: Së bashku të pamundësojmë rikthimin e dominimit serb

lipjanipress

Arrestohen katër persona për prostitucion, ja kush janë

lipjanipress

Shërbimi Korrektues me qendër gjysmë të hapur edhe në Lipjan

Granit

Opozita pyet nëse Presidenti ka bërë puç duke marrë edhe pozitën e Kryeministrit

lipjanipress

Si do të përgjigjej NATO nëse Serbia anekson Veriun?

lipjanipress

Imami Musliu: Kur i pashë 56 kufomat, s’e besoja se ishte edhe Adem Jashari

lipjanipress

H.S.Zeneli: Nait, mbushu me forcë dhe eja në debat (Foto)

lipjanipress

Nga kjo datë do të gjobiteni nëse s’keni gomat e dimrit dhe zinxhirët në veturë

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli