LipjaniPress

Trump nënshkruan sot një urdhër ekzekutiv për prishjen e dy marrëveshjeve ndërkombëtare

Lajme

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, pritet që të nënshkruajë sot pasdite një urdhër ekzekutiv, i cili sinjalizon për qëllimin e tij që t’i rinegociojë termet dhe kushtet e NAFTA-s, një marrëveshje kjo për tregti të lirë mes SHBA-së, Meksikës dhe Kanadasë.

Duke e cituar një zyrtar anonim të Shtëpisë së Bardhë, NBC News raporton se presidenti i ri pritet që të nënshkruajë urdhrin i cili e konfirmon qëllimin e tij për ta larguar SHBA-në nga Partneriteti Trans-Paqësor, një marrëveshje me 11 vendet buzë paqësorit e cila ende nuk është ratifikuar nga Kongressi, transmeton Express.

Raportohet se Trump do të vendosë nënshkrimin e tij në këtë urdhër sot në orën 10.30 sipas kohës lokale [17.30 sipas kohës sonë]./express

Facebook Comments

Related posts

Rrëfimi i pilotit kosovar, i licencuar dhe i papunë

lipjanipress

Në Kolegjin “Mehmet Akif”mbahet ceremonia e diplomimit të maturantëve të gjeneratës së 12-të

lipjanipress

Zjarr në një ndërtesë në Lipjan, ka të lënduar

lipjanipress

Kush është Avdullah Hoti, kandidati për Kryeministër i LDK’së?

lipjanipress

Nis përdorimi i shqipes në Maqedoninë jugore (FOTO)

lipjanipress

Ministri Bytyqi dhe ambasadori gjerman Heldt flasin për cilësinë e arsimit

lipjanipress

Filloj punimi i rruges në fshatin Shale me gjatesi 2.2 km

lipjanipress

Çelaj thotë se Vetëvendosje po e frikëson drejtësinë

lipjanipress

Paraburgim të Dyshuarit për Sulmin ndaj Gazetarit Vehbi Kajtazi

lipjanipress

Garrett: Parashikimet e mia për Maqedoninë ishin joreale, diçka si “La la Land”

lipjanipress

Haziri koordinohet me BIK’un në Gjilan “për ndërtimin e xhamive dhe një qendre islamike”

lipjanipress

Veseli tallet me Kurtin: Kthehu nga Norvegjia, nuk do të ketë luftë

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli