LipjaniPress

Turqia arreston 610 persona, dyshohen për terrorizëm

Lajme

Autoritetet turke kanë arrestuar 610 persona me akuzën se kanë lidhje me terrorizmin, përfshirë 572 persona të cilët dyshohen se janë pasues të Fethullah Gulenit, një predikues të cilin qeveria e fajëson për grushtin e shtetit të vitit të kaluar, deklaroi sot Ministria e Brendshme turke.

Shifrat u publikuan si pjesë e përditësimit normal javor nga ana e ministrisë.

“Qindra persona të tjerë janë arrestuar”, tha ministria.

Gjithashtu, një aktivist i dyshuar i Shtetit Islamik u arrestua së bashku me 36 anëtarë të dyshuar të Partisë së ndaluar të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), transmeton atsh.

Javën e kaluar, qeveria tha se 43 000 gulenistë të dyshuar janë burgosur në gjashtë muajt e fundit, si dhe autoritetet kanë arrestuar 12 000 përkrahës të dyshuar të PKK-së.

Facebook Comments

Related posts

LDK paralajmëron zgjedhje parlamentare në pranverë

lipjanipress

Kuvendi i Komunës së Lipjanit ka zhvilluar punimet e mbledhjes së 40-të

lipjanipress

Urime dita Kombëtare e 15 Shkurtit komunitetit Ashkanli

lipjanipress

Ramiz Kelmendi ‘godet’ Shpend Ahmetin: Duaje tënden me jahte, vodka ruse e përcjellëset e Serbisë

lipjanipress

Kështu duket “harta politike” pas zgjedhjeve të 11 qershorit, ku fitoi PAN e ku VV?(FOTO)

lipjanipress

Një vajzë e vogël kafshohet nga gjarpri, në QKU s’ka serum

lipjanipress

FAZ: Brenda Kosovës po krijohet një Republika Srpska

lipjanipress

Kryeministër z.Ramush Haradinaj zëvendëskryeminister z.Fatmir Limaj shikoje këtë Çlirimtarin është nga Llapushniku Malush Gashin bashkëluftetarë i joni

lipjanipress

Haradinaj nesër para Gjykatës në Colmar ballafaqohet me akuzat e Serbisë

lipjanipress

NATO strikt neutrale ndaj statusit: Nuk ua njeh Mustafës e Thaçit postet që i mbajnë

lipjanipress

Letër e hapur për Thaçin: President, nise plotësimin e ligjit për Gjykatën Speciale

lipjanipress

Shqipe Pantina jep dorëheqje

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli