LipjaniPress

Ymeri: Dialogu s’bën të vazhdojë, Isa dhe Hashimi janë të nënshtruar

Lajme

Kreu i “Vetëvendosjes”, Visar Ymeri, ka kërkuar që të ndalet dialogu me Serbinë. Ai madje për ta ndalur këtë çështje ka kërkuar një seancë të jashtëzakonshme në Kuvendin e Kosovës qysh sonte.

“Mustafa e Thaçi nuk kanë mandat për këtë dialog. Nuk mund të shkojnë në Brukel pa folur fare për këtë gjë në Prishtinë. Ne kërkojmë seancë të jashtëzakonshme për këtë çështje. Kjo seancë duhet të mbahet që sonte dhe grupi parlamentar i Lëvizjes ‘Vetëvendosje’ po angazhohet për mbledhjen e nënshkrimeve për organizimin e saj”, ka shkruar Ymeri në rrjetin social Facebook.

Ai ka shtuar se dialogu nuk duhet të vazhdojë në asnjë mënyrë, pasi kjo përveç që e ndihmon Serbinë dhe e cenon Republikën, është edhe shpërblim për të gjitha ndërhyrjet e reja që Serbia i ka bërë në Kosovë prej murit te treni, prej Brezovicës te Trepça, prej Listës Serbe te UNESCO.

“Pas gjithë këtyre dëmeve, rreziqeve, kërcënimeve, trenave, mureve, ndarjes e krimit, për Thaçin, Mustafën e Veëlin prapë dialogu me Serbinë qenka zgjidhja. Dialog pa kurrfarë kushti, nënshtrues e poshtërues për Kosovën. Që drejtohet nga të nënshtruarit, të shantazhuarit e të poshtëruarit”, ka thënë Ymeri.

“Nuk ka alternativë përveç fuqizimit të Republikës e bashkërendimit kombëtar. Këto nuk bëhen bashkë me Nikoliqin e Vuçiqin, por në përballje kundër politikave të Serbisë në përgjithësi”, ka përfunduar ai.

Facebook Comments

Related posts

Në Qëndrën Kulturore Shqiptare në Stuttgart të Gjermaisë,shenohet 10 vjetori i Pavarësisë së Kosovës

lipjanipress

Lajm i keq për Greqinë, BE nuk nënshkruan ndihmën financiare

lipjanipress

Shkon në 54 numri i të vdekurve nga orteku i borës (Foto)

lipjanipress

Incidente gjatë takimit elektoral të Le Pen, sulmohet një deputet

lipjanipress

Mesazhe paqeje e tolerance për Kurban Bajram

lipjanipress

Garrett: Parashikimet e mia për Maqedoninë ishin joreale, diçka si “La la Land”

lipjanipress

Të hënën Kryesia, për seancën e Kuvendit parashihen dy interpelanca të kryeministrit

lipjanipress

Në Ferizaj po jepen viza të rrejshme për Gjermani

lipjanipress

Ushtria bëhet sivjet

lipjanipress

Sipërmarrësi rus paralajmëron: Brexit mund të çojë drejt një lufte të re

lipjanipress

Në këto vende nuk do të ketë rrymë gjatë ditëve të ardhshme

lipjanipress

Familjari e konfirmon vdekjen e Lavdrim Muhaxherit

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli