LipjaniPress

Zaev sot në Gjykatë për seancën e re të rastit “Ryshfeti”

Lajme

Në Gjykatën Penale të Shklupit sot do të mbahet seancë e re për rastin “Ryshfeti”, në të cilin lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, është akuzohet për marrje ryshfeti nga pozita e kryetarit të Komunës së Strumicës, njofton Portalb.

Seancat gjyqësore për këtë rast disa herë janë anuluar. Përndryshe, avokatët e Zaevit, kanë kërkuar largim të prokurorit të lëndës, Vlladimir Milloshevskit, pasi që i njëjti po hetohet nga Prokuroria Speciale Publike (PSP) për disa vepra penale, por Prokuroria Themelore për Krim të Organizuar dhe Korrupsion e ka refuzuar të njëjtën.

Zaev, sipas akuzës, ngarkohet se në cilësinë e personit zyrtar si kryetar i Komunës së Strumicës, nga biznesmeni Ivan Nikollov, ka kërkuar ryshfet prej 163.924 euro, gjegjësisht nga 2 euro për metër katror tokë ndërtimtare në Strumicës, për të cilën Nikollov ka qenë i interesuar që ta privatizojë.

Procesin gjyqësor kundër Zaevit për rastin “Ryshfeti” e udhëheqë gjykatësja Dijana Gruevska-Ilievska, e cila njëkohësisht është edhe zëvendëskryetare e Gjykatës Themelore Shkupi 1.

Facebook Comments

Related posts

Policia Kosovës sotë konfiskoj 825 kg marihuanë.

lipjanipress

Veton Surroi tallet me vendimin e Qeverisë për t’ia dhënë paratë e sigurimeve veteranëve

lipjanipress

Ja sa do t’i kushtonte Kosovës krijimi i njësisë së helikopterëve

lipjanipress

Protestoi e zhveshur, policia franceze arreston kandidaten për presidente (Video)

lipjanipress

Haradinaj: Nëse Qeveria vonon projektligjin e Ushtrisë, e bëjmë deputetët

lipjanipress

Glauk Konjufca: Nëse Shpendi ishte me jahtin e Devollëve, duhet të merret në përgjegjësi

lipjanipress

Deklarata befasuese e Daut Haradinajt për Vlora Çitakun (Video)

lipjanipress

Shteti ia deponon kundërligjshëm mbi 130 mijë euro një banke

lipjanipress

Pas akuzave të Presidentit vjen përgjigja nga Brukseli: Kosova t’i kryejë punët

lipjanipress

N J O F T I M:Njoftohen qytetarët për vazhdimin e afatit të konkursit publik për ndarjen e banesave në Komunën e Lipjanit.

lipjanipress

Kuvendi merr vendim për emërimin e sheshit tek teatri i qytetit me emrin Ismail Kadare

Press Lipjani

Mustafa shpjegon se çfarë ndodhi mes tij dhe Vuçiqit në Sarajevë (Video)

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli