LipjaniPress

Gjermania i dëbon 26 emigrantë afganë

Lajme

Gjermania i ka dëbuar 26 emigrantë afganë, si pjesë e përpjekjeve të qeverisë për ta rritur numrin e azil kërkuesve refuzuar për t’u larguar nga vendi, pas një fluksi prej më shumë se 1 milion emigrantë që e vërshuan vendin në dy vitet e fundit.

Agjencia gjermane e lajmeve, DPA, raportoi se afganët mbërritën sot në Kabul, ku anëtarët e Ambasadës Gjermane atje dhe autoritetet afgane i aranzhuan akomodimet, para se të dëbuarit të dërgohen në shtëpitë e tyre provinciale, transmeton Express.

Shumica e tyre ishin të rinj, e disa nga ta kishin jetuar në Gjermani për disa vite.

Autoritetet gjermane dhe afgane vitin e kaluar e nënshkruan një memorandum mirëkuptimi për dëbim, duke hapur rrugë për dëbime të reja këtë vit.

Facebook Comments

Related posts

Shkencëtarët të alarmuar: Një mega-cunam do vrasë mijëra persona në Evropë

lipjanipress

12-vjeçarja vdes pas përdorimit të tepërt të deodorantit

lipjanipress

“Nuk mund të tërhiqet paralele në mes të Jasharit e Rugovës, sakrifica e Jasharajve është unike”

lipjanipress

Gjermania numër rekord vendesh të lira pune

lipjanipress

Deputetja e LDK’së paralajmëron prishjen e koalicionit me PDK’në

lipjanipress

Haradinaj: Nëse Qeveria vonon projektligjin e Ushtrisë, e bëjmë deputetët

lipjanipress

Lajm i keq për Greqinë, BE nuk nënshkruan ndihmën financiare

lipjanipress

Kodra e Diellit e lënë pas dore, skitarët ankohen se s’ka kushte për skijim (FOTO)

lipjanipress

Deliu-Kodra: 22 tetori do dëshmojë fuqinë e PDK’së

lipjanipress

Parashikimi i motit prej të hënës deri të premtën

lipjanipress

Asfaltohet rruga e fshatit Resinovc

lipjanipress

KQZ-ja mund të mbetet pa kryetar

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli