LipjaniPress

Obama sfidoi Kongresin për të dorëzuar $ 220 milionë.

Lajme

Obama sfidoi Kongresin për të dorëzuar $ 220 milionë për palestinezët në pak orë të kohës së tij në detyrë – dhe i dha miliona për ndryshimin e klimës shumë.

Administrata Obama i tha Kongresit të premten në mëngjes se ajo ishte injoruar me një votë të mos japin Autoritetit Palestinez 221 milionë $. Disa orë më vonë ai u largua nga zyra./dailymail.co.uk/

Injorimi Kongresit: Departamenti i Shtetit, John Kerry nuk ka vendosur për të ndjekur votën për të bllokuar të holla për palestinezët

Ndihmësit dhe zyrtari i Departamentit të Shtetit nuk ishin të autorizuar për të folur publikisht për këtë çështje dhe kërkoi anonimitet.
Kongresi fillimisht kishte miratuar fonde palestinez në vitet buxhetore 2015 dhe 2016, por të paktën dy ligjvënës GOP – Ed Royce nga Kalifornia, kryetari i Komitetit të Punëve të Jashtme, dhe Kay Granger i Teksasit, në Komitetin në Shtëpinë –  Autoriteti palestinez kishte  kërkuar për anëtarësim në organizatat ndërkombëtare.
Kongresit  në përgjithësi respektohej nga dega ekzekutive, por nuk janë ligjërisht të detyrueshme, pasi fondet janë ndarë.
Administrata Obama kishte qenë për një kohë të ngutshme për lirimin e parave për Autoritetin Palestinez, e cila vjen nga Agjencia Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar dhe është për t’u përdorur për ndihma humanitare në Bregun Perëndimor dhe Gaza, për të mbështetur reformat politike dhe të sigurisë si dhe të ndihmojë të përgatiten për qeverisjen e mirë dhe sundimin e ligjit në një shteti të ardhshëm palestinez, sipas njoftimit të dërguar në Kongres./Lipjanipress.com//

Facebook Comments

Related posts

Papa Françesku i reagon Trumpit: Nuk je i krishter nëse i përzë refugjatët

lipjanipress

LDK i reagon Thaçit, jep sinjale se nuk do të votojë për Ushtrinë

lipjanipress

Gjatë fundjavës në Shkup 23 aksidente, një i lënduar rëndë disa veta më lehtë

lipjanipress

Polici “dëshmitar” luan me nervat e PD-së! I veshur kuqezi këndon himnin… (VIDEO)

lipjanipress

Skandal në kopshtet e Tiranës! Edukatorja veprim të turpshëm me fëmijën (Foto)

lipjanipress

Super arma e kroatëve që tmerroi serbët (FOTO)

lipjanipress

Janë bërë hit në internet, por e vërteta për to është shokuese

lipjanipress

Kush e kërcënoi me vrasje liderin e Dardanëve, Lulzim Berisha? (Video)

lipjanipress

IMRI AHMETI- nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me këshillin evropian KE për të drejtat e minoriteteve

Press Lipjani

Ramush Haradinaj përkrahet fuqishëm në Lipjan!(FOTO)

lipjanipress

Këshilltari i Presidentit: Me 11 qershor nuk kemi zgjedhje, por referendum

lipjanipress

Haradinaj: Nëse Qeveria vonon projektligjin e Ushtrisë, e bëjmë deputetët

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli