LipjaniPress

Pamje të tmerrshme në kryeqytet – lypësi i zhveshur në temperatura nën zero (Foto)

Lajme

I zhveshur në mes të rrugës e në temperatura -10 gradë celsius, një fëmijë në Prishtinë ka ditë të tëra që po kërkon lëmoshë te vendi siç njihet “Posta e Madhe” në kryeqytet.

I shtrirë në mes të rrugës e tërësisht i zhveshur në pjesën e sipërme, djaloshi po kërkon para nga kalimtarët e rastit, raporton Gazeta Express.

E raste si i këtij fëmije ka plot në Kosovë. Në disa raste fëmijët të cilët kërkojnë lëmoshë, shpesh bien në konflikt me ligjin për kryerje të krimeve të vogla.

Mosha e fëmijëve lypës kryesisht sillet nga 8 në 13 vjeç. Shumë nga ta përfundojnë si të shfrytëzuar, por edhe të trafikuar.

Ndryshe, edhe mekanizmat ndërkombëtarë në raportet e tyre flasin për dukurinë e kërkim-lëmoshës nga fëmijët, konsiderojnë se në Kosovë kjo është një dukuri mjaft shqetësuese.

Facebook Comments

Related posts

Aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje në Lipjan demanton rrenat e Kampionit Ahmeti kinse ka kaluar në strukturen e LDK-së

lipjanipress

Aksident i rëndë në Lipjan, lëndohen disa persona(FOTO)

lipjanipress

‘FSK’së i duhen 10 vjet që të arrijë nivelin e nevojshëm të Ushtrisë’ (Video)

lipjanipress

ZYRTARE: Avdullah Hoti kandidat i LDK’së për kryeministër

lipjanipress

Poeti Lulzim Tafa në revistën “The World Poets Quarterly”

Press Lipjani

Drenori e shkrin “Vizionin për Drenasin”, garon me Vetëvendosjen

lipjanipress

Kryeministri i vendit kërkon njohjen e Kosovës nga shtetet me shumicë myslimane

lipjanipress

Ky është parashikimi i motit për sot

lipjanipress

Ushtria siriane e krijon një batalion të përbërë vetëm nga fermat, për ta luftuar ISIS-in (Video)

lipjanipress

Mediat serbe: Thaçi do t’ua japë para deputetëve serbë për të votuar për ushtrinë

lipjanipress

A JANË TË RREZIKUR NGA KANCERI DHE LEUKEMIA? ATA QË JETOJN DHE PUNOJN AFËR LINJAVE TË TENSIONIT TË LARTË

lipjanipress

Zvicra ka një ofertë për kosovarët që duan pasaportë zvicerane (Foto)

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli