LipjaniPress

Telashe të mëdha me ngrohje në shkollat e Prishtinës

Lajme

Vjetërsia dhe amortizimi i sistemit të ngrohjes po krijojnë telashe nëpër shkolla të vendit, raporton KTV.

Në një gjendje të tillë ndodhet edhe shkolla fillore “Iliria” në Prishtinë. Drejtori i shkollës thotë se i ftohti i madh që mbizotëroi javët e kaluara ka ndikuar në prishjen komplet të sistemit.

Mësimdhënësit ankohen se nuk e kanë zhvilluar orën si duhet. Drejtoresha e Arsimit në Komunën e Prishtinës, Arbërie Nagavci, thotë se problemet e vazhdueshme me rrjet, kompania mirëmbajtëse po i sanon, duke shtuar se riparime ka pasur në disa shkolla të Prishtinës.

Sipas saj, të gjitha shkollat që nuk janë të kyçura në sistemin e qytetit por me lëndë djegëse, që ua siguron komuna, janë të pajisura mjaftueshëm dhe sa i përket kësaj çështjeje, nuk do të dalë kurrfarë telashe.

Në Komunën e Prishtinës, 11 institucione shkollore janë të kyçura në sistemin e ngrohjes qendrore të qytetit, me Termokosin. 33 institucione kanë sistemin e ngrohjes qendrore vetanake dhe përdorin naftën, ku sipas Komunës së Prishtinës, deri tash janë furnizuar me 439.000 litra naftë, që po vazhdon ende.

Facebook Comments

Related posts

Sulmet kibernetike rrezikojnë edhe sigurinë e Kosovës

lipjanipress

Familja e Selatin Bajramit nga Medveci bëhet me shtëpi të re

lipjanipress

Zbulohet arsyeja e arrestimit të vëllait të ish-ministrit Jabllanoviq

lipjanipress

Trupi gjykues në Colmar të Francës ka marrë vendim që me datën 27 prill do të merret vendimi lidhur me akuzat e bëra nga shteti serb në drejtim të liderit të AAK-së Ramush Haradinaj.

Press Lipjani

Ardhja e mërgimtarëve, rrit numrin e aksidenteve

lipjanipress

Mediat serbe: Ushtria e Kosovës i ka nisur stërvitjet (Foto)

lipjanipress

Tribunali i Hagës reagon ndaj Zona Express – tregon në cilat raste u trajtua dhunimi i grave të Kosovës

lipjanipress

Opozita pyet nëse Presidenti ka bërë puç duke marrë edhe pozitën e Kryeministrit

lipjanipress

Pas shpërthimit të trafos, Ferronikeli i kthehet punës

lipjanipress

PDK Lipjan: IMRI AHMETI PËRMES NJERËZVE TË TIJ PO SHANTAZHON DHE KËRCËNON VOTUESIT

lipjanipress

Thaçi fton për “dekriminalizim të partive politike”

lipjanipress

Pagat e tre personave më të paguar në Kosovë sa të ardhurat e 170 familjeve

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli