LipjaniPress

Thaçi me këtë deklaratë e nervozoi keq mbrëmë Vuçiqin

Lajme

Mediet serbe kanë komentuar takimin e nivelit të lartë të liderëve të Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, ku kanë folur për tensionet e fundit mes dy vendeve.

Ata kanë rënë dakord për të ulur tensionet dhe për të vazhduar dialogun, dhe që të dyja palët të përqendrohen në punët që i presin, gjë të cilën e ka thënë edhe përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini.

Sipas medieve serbe, kryeministri i Serbisë ka thënë se është për vazhdim të dialogut dhe se Beogradi do të mbajë fjalën dhe mendon se gjërat që kanë ndodhur nuk do të përsëriten.

Megjithatë, ato shkruajnë se deklaratat e zyrtarëve në Prishtinë, ishin në një ton të ndryshëm, të ngjashme me ato që mund të ishin dëgjuar në javët e fundit.

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka thënë se Serbisë i është bërë të qartë se Prishtina do të përgjigjet në provokimet e fundit, të tilla si ajo e trenit.

“Siç RTS jozyrtarisht ka mësuar, Vuçiç ka kërkuar nga Mogherini që të reagoj publikisht dhe të qortoj sjelljen joprofesionale dhe të papërgjegjshme të palës shqiptare, dhe në qoftë se kjo nuk ndodh, do të jetë një shenjë e qartë se shqiptarët nuk duan të flasin dhe se duan që me çdo kusht që të rrezikojnë paqen dhe stabilitetin e brishtë”, shkruajnë mediat serbe.

Në një deklaratë për medie, Maja Kocijancic, përfaqësuesja e Lartë, Federica Mogherini falënderoi edhe një herë Beogradin dhe Prishtinën për dialog konstruktiv gjatë takimit të djeshëm dhe theksoi se është e rëndësishme që të vazhdojë të mbajë të njëjtin format.

Lidhur me këtë deklaratë, mediet serbe shkruajnë se Mogherinit i ka ardhur keq që pas takimit, jo të gjithë respektuan marrëveshjen që tensionet t’i lënë mënjanë dhe të mos komentojnë detajet e diskutimit, përcjell “telegraf”. /albeu.com/

Facebook Comments

Related posts

Njoftim: Presion Zonës Express për mostransmetim të dokumentarit për Elvis Pistën

lipjanipress

Vdekja e 4-vjeçarit nga qentë, helmim masiv i kafshëve të rrugës nëpër Maqedoni

lipjanipress

Në këto vende nuk do të ketë rrymë gjatë ditëve të ardhshme

lipjanipress

Këto janë temperaturat për pesë ditët e ardhshme

lipjanipress

Grabitet shtëpia e kandidatit për deputet (Video)

lipjanipress

Mediat serbe në panik: NATO po e armatosë Kosovën për ta marrë Veriun

lipjanipress

20 mijë gra të dhunuara, asnjë i dënuar (VIDEO)

lipjanipress

Zaev edhe më tutje nuk guxon të flasë për të drejtat e shqiptarëve

lipjanipress

LDK paralajmëron zgjedhje parlamentare në pranverë

lipjanipress

UP dëmtohet mbi gjysmë milioni euro, shkak një vendim i paligjshëm i ish-rektorit – askush s’jep përgjegjësi

lipjanipress

Ushtari i NATO’s ka bërë diçka të mrekullueshme për Drenasin (Foto)

lipjanipress

Scott: Kosova nuk duhet të ngutet me ushtri

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli