LipjaniPress

‘Evropa do të shkatërrohet nëse fitojnë partitë e ekstremit të djathtë në Gjermani dhe Francë’

Lajme

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, ka thënë sot se nëse partitë e ekstremit të djathtë shënojnë fitore në zgjedhjet në Gjermani dhe Francë, atëherë kjo do të ishte katastrofë për Evropën.

Rajoy ka thënë për radion “Onda Cero” se nëse Fronti Kombëtar i Marine le Pen i fiton zgjedhjet në Francë – që do të mbahen në pranverë – dhe partia nacionaliste Alternativa për Gjermaninë i fiton ato në Gjermani në shtator, atëherë kjo do të çonte në shkatërrimin e Evropës, transmeton Express.

Rajoy i ka akuzuar të dy partitë për demagogji të lirë, e cila, ka thënë ai, shërben vetëm për të prodhuar ndarje dhe varfëri.

Rajoy, i cili shpreson se partia konservatore e kancelares Angela Merkel, Unioni Kristian-Demokrat, do të fitojë në Gjermani dhe se njëra nga partitë ajo republikane ose socialiste fiton në Francë, ka thënë se është e rëndësishme për Evropën që zgjedhjet në të dy vendet të shkojnë mirë.

Facebook Comments

Related posts

Alarmojnë ekspertët: Koreja Veriore gati ta zhvillojë raketën që e mbërrin SHBA-në

lipjanipress

Haradinaj: Nëse Qeveria vonon projektligjin e Ushtrisë, e bëjmë deputetët

lipjanipress

Gjykata Speciale ende nuk është e gatshme të nis procedurat gjyqësore

lipjanipress

Mali me borë në mes të Shkupit (VIDEO)

lipjanipress

Profili i Haradinajt, merr postin që e kërkoi për 13 vjet: Tash le ta tregojë veten

lipjanipress

Ish –Drejtori Arsimit në Prishtinë: Ahmeti të japë përgjegjësi për punësimin e 276 militantëve

lipjanipress

Korrupsioni i lidhur me moszbatimin e ligjeve dhe gjyqësorin jo efikas

lipjanipress

Nëna e dy fëmijëve nxirret nga barku i pitonit gjigant

lipjanipress

Prizren: Për t’u shpëtuar shefave hidhet nga kati i dytë

lipjanipress

Kush e kërcënoi me vrasje liderin e Dardanëve, Lulzim Berisha? (Video)

lipjanipress

Ministri Hamza tregon kush do të përfitojë nga rritja e pagave

lipjanipress

Deputetja e LDK’së paralajmëron prishjen e koalicionit me PDK’në

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli