LipjaniPress

Gjenerali amerikan: Mund të nis lufta në Europë

Lajme

Gjenerali amerikan, tashmë në pension, Stanley McChrystal ka thënë se lufta mund të shpërthejë në Europë, duke shtuar se “nuk mund të pretendojmë se ekziston politika e një fuqie të madhe qe mund ta ndalojë këtë”

“Rritja e fuqisë së Kinës, kthimi i Rusisë – të dy vende me fuqi të mjaftueshme kanë besim për t’i kthyer qëllimet tradicionale nacionaliste”, ka thënë gjenerali amerikan, transmeton Gazeta Express.

Ai ka thënë se Rusia është duke u përpjekur t’i marrë rajonet e Ukrainës, por nuk përjashtohet mundësia që po tenton të vendoset edhe në vendet e Baltikut, ku më pas shtoi se rrjedha e natyrshme e pushtetit që ka vazhduar për qindra vjet, mund të kthehet sërish.

“Unë mendoj se ne nuk e kemi parë fundin e historisë nga viti 1989 – kjo çon në mundësinë që ne të kthehemi në shtigjet e vjetra. Rusia dhe Kina janë faktorë të rëndësishëm, por ata janë mjaftueshëm të ‘fortë’ që të na dëbojnë nga epoka portmoderne”, ka thënë McCrystal për Index.hr, transmeton Gazeta Express.

Gjenerali gjithashtu potencon se “lufta në Europë nuk është e pakonceptueshme”.

“Lufta në Europë nuk është e pamundshme. Ne duhet të pranojmë politikën e një fuqie të madhe, për të cilën nuk mund të pretendojmë se nuk ekziston”, ka përfunduar Gjenerali amerikan McChrystal.

Facebook Comments

Related posts

Publikohen fotografitë e ushtarëve të vrarë sirianë nga sulmët ajrore të SHBA’së (FOTO)

lipjanipress

PDK dhe LDK flasin për emrat e mundshëm për garën e Prishtinës

lipjanipress

Mustafa e Vuçiq në Bruksel do të diskutojnë për zbatimin e marrëveshjeve

lipjanipress

Treni godet kamionin në Fushë-Kosovë (Foto)

lipjanipress

N J O F T I M:Njoftohen qytetarët për vazhdimin e afatit të konkursit publik për ndarjen e banesave në Komunën e Lipjanit.

lipjanipress

AKR mbështet protestën e së shtunës me Ramushin.

lipjanipress

E aksidentuara Violeta Deda ka nevojë urgjente për gjak

lipjanipress

Nesër në Mitrovicë nisin gërmimet për varrezë të dyshuara masive

lipjanipress

Pas njohjes, Hoxhaj viziton Singaporin për bashkëpunim ekonomik(VIDEO)

lipjanipress

SHBA-ja përgatitet për një sulm bërthamor nga Kim Jong-un

lipjanipress

Çfarë po ndodh me Presidentin turk?(VIDEO)

lipjanipress

13-vjeçarja nga Vushtrria ka nevojë për ndihmë, i duhen 40 mijë euro për transplatimin e veshkës

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli