LipjaniPress

Ja pse është e dëmshme të pastroheni shpesh

Shneta

Përderisa shumica e njerëzve e fillojnë ditën duke u pastruar, studimet e reja tregojnë se nuk duhet të ndjeheni keq nëse nuk jeni në mesin e këtyre personave.

Të gjithë jemi të vetëdijshëm se mos pastrimi për disa ditë bën të mbani erë, por edhe pastrimi i shpeshtë mund të sjellë më shumë dëme sesa të mira, transmeton Telegrafi.

Sipas Qendrës Shkencore Gjenetike në Universitetin Utah, pastrimi i tepërt e dëmton mikrobiomin njerëzor – koleksion i baktereve, viruseve dhe mikrobeve tjera të cilat jetojnë në trupat tonë.

Këto janë thelbësore për shëndetin tonë dhe universiteti sugjeron se, “pengimi i ekosistemeve mikrobiale mund të shkaktojë sëmundje të ndryshme”. Si rezultat i kësaj, sistemi i imunitetit, sistemi i tretjes, e edhe zemra mund të ketë pasoja.

Facebook Comments

Related posts

Operacion i rrallë i kryer me sukses nga mjeku lipjanas Dr.Xheladin Rizani dhe ekipa ndihmëse

lipjanipress

10 ushqimet që i japin energji organizmit të njeriut

lipjanipress

Hidhjuni ujë të nxehtë mollëve dhe me siguri do të zbuloni diç të tmerrshme (video)

lipjanipress

Kërkohet ndihmë për shërim jashtë vendit për vëllezërit nga Gjilani

lipjanipress

Ja çfarë ndodh nëse shikoni shumë XXX

lipjanipress

Dhjetë arsyet pse është mirë që të pihet birra

lipjanipress

Farat e kungullit luftojnë qelizat kancerogjene

lipjanipress

Kontrollojeni shëndetin tuaj për një minutë me këtë mënyrë të thjeshtë

lipjanipress

Hiqni qimet përgjithmonë veç me sodë buke

lipjanipress

Ja pse duhet t’i mbështillni këmbët me foli alumini

lipjanipress

2 vjeçari nga Lipjani vuan nga sëmundja e rrallë, familja kërkon ndihmë (Video-Foto)

lipjanipress

Lipjani si gjithmon zemërgjerë për djaloshin 25 vjec Sejdi Smajli, mblidhen afro 40 mijë euro për pak orë

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli