LipjaniPress

Matoshi: Kosovës i duhet një President i urtë jo një si Thaçi

Lajme

Sa herë që në Kosovë ka situata të tensionuara, Hashim Thaçi pretendon ta sheh vetën si njeri që i zgjidh të gjitha telashet. Këtë e ka treguar edhe në situatën e fundit kur tentoti ta praqitste se ai e ndali të ashtuquajturin treni Rusë.

Dalja në krye të negociatave në Bruksel dhe veprimi tjetër për trenin, nga njohësit e çështjeve politike në vend po shihet si tendencë e tij për protagonizëm.
Opinionisti Halil Matoshi për Gazetën Monitor ka deklaruar se në Kushtetutën e vendit janë të përcaktuara mirë detyra, përgjegjësit dhe obligimet e një presidenti, dhe si të tilla edhe duhet të mbeten.

E në raste të tjera, kur angashkalohen këto atribute që ka një president, atëherë sipas tij flitet për diçka tjetër.

“Presidenti e ka rolin e vet kushtetues dhe atributet që ia jep Kushtetuta e Republikës si garantues i unitetit të popullit dhe i funksionimit demokratik të sistemit dhe paraqitjet e tij në publik duhet shikuar ne këtë kontekst. Por se nëse Presidenti përdor retorika të forta nacionaliste dhe populliste atëherë mund të flitet për protagonizëm”, ka thënë Matoshi.

Matoshi i prerë në qëndrimet e tij ka thënë se vendit i duhet një president i urtë e i qetë, e jo një personalitet agresiv.

“Kosovës i duhet një President i urtë dhe i qetë, jo një personalitet agresiv dhe që popullizmin e ka aset të vetëm”, ka theksuar Matoshi.

Facebook Comments

Related posts

Zvicra s’ka përjetuar janar më të ftohtë në 30 vjetët e fundit

lipjanipress

Policia Kosovës sotë konfiskoj 825 kg marihuanë.

lipjanipress

A e mblodhi Kryesinë e LDK’së çështja e ushtrisë?

lipjanipress

Ambasadori i Meksikës në Serbi: Jemi të përkushtuar ta ndalojmë anëtarësimin e Kosovës në të gjitha organizatat ndërkombëtare

lipjanipress

Vazhdojn pritjet deri në pesë orë në Merdare

lipjanipress

Nxënësit shqelmojnë dhe përplasin karriget në Shtime(VIDEO)

lipjanipress

Thaçi në dijeni për listën e ekzekutimeve të Murat Jasharit

lipjanipress

Mirsad Tahiri: Jemi me Kombë Ashkanli, Jo RAE

lipjanipress

Behgjet Pacolli Një mundësi e jashtëzakonshme për Amerikën shkruan ne facebook.

lipjanipress

Protesta për vdekjen e Arbenita Spahiut, mjeku ua tregon gishtin qytetarëve

lipjanipress

Ismet Beqiri e godet Albin Kurtin: Unë nuk kam shtet rezervë sikur ti

lipjanipress

Arrestohet Shpend Ahmeti në Milano

lipjanipress
Albanian
Kalo te paneli